Bartodziej & Kroll & Soika: Czas Andrzeja Dudy

Minęły historyczne wybory z rekordową frekwencją ponad 74 procent. Polska znowu, tak jak w 1980 i 1989 roku pokazała światu swoje odpowiedzialne oblicze. Tak jak wówczas, znów wygrała demokracja, wygrali obywatele. Odczuwamy zadowolenie z przebiegu wyborów i wdzięczność dla pracy Donalda Tuska, bez którego nie byłoby sukcesu wyborczego opozycji. Przeżywamy zadowolenie, że w Polsce umocniło się społeczeństwo obywatelskie. Przegrała prymitywna propaganda głosząca, że przyjadą czarni, Tusk zabierze emerytury i każe pracować do śmierci. Z zadowoleniem obserwowaliśmy olbrzymie kolejki do lokali wyborczych w dużych miastach i za granicą. Godna szacunku była postawa młodych ludzi, którzy stali w nich nawet do trzeciej w nocy, jak to miało miejsce we wrocławskim Jagodnie, gdzie poparcie dla PiS nie przekroczyło 6 procent. Młodzi ludzie w końcu zrozumieli, że nie wystarczy swoich emocji wyrażać 8-mio gwiazdkowym hasłem; trzeba pójść do urn. Referendum towarzyszące wyborom nie osiągnęło progu ważności i było porażką PiS-u. Ci, którzy odmówili w nim udziału pokazali, że są ludźmi wolnymi. Można powiedzieć, że lud wykazał się odpowiedzialnością. Zrobił swoje, teraz kolej na Prezydenta.

Partyjna marionetka?

Obejmując urząd, prezydent składa przysięgę, że dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla niego zawsze najwyższym nakazem. Do 2015 roku prezydenci starali się być wierni składanej przysiędze. Zmienił to Andrzej Duda, który za sprawą swego partyjnego mentora uznał, że przede wszystkim powinien zadbać o pomyślność i interesy partii z której się wywodzi. Jego długopis służy partii w dzień i w nocy. Duda zdążył obrazić miliony Polaków, nazywając ich dwukrotnie świniami. Przynosi wstyd Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. W obecnej chwili  ma jedną z ostatnich szans na pokazanie, że nie jest partyjną marionetką. Uzmysłowili mu to krakowscy sąsiedzi. Głosując z nim w jednym lokalu wyborczym, wykazali się 88-mio procentową frekwencją i tylko 16,4 procentowym poparciem jego macierzystego PiS. Zgodnie z Konstytucją i przyjętymi zwyczajami proces przekazania władzy zależy bezpośrednio od prezydenta. Może on przyśpieszyć procedury przejmowania władzy lub je maksymalnie wydłużyć. Opóźnienie utworzenia nowego rządu jest korzystne dla starej władzy, przyspawanej do setek stołków. Daje czas na sprzątanie i obronę interesów tego, partyjno – towarzyskiego układu. Racja stanu wymagałaby jak najszybszego utworzenia w Polsce nowego stabilnego rządu. Rządu w którym na pierwszym planie będzie interes Polski i Polaków, a nie gorsząca walka o stołki. Jest to bardzo ważne w obecnym niebezpiecznym czasie, kiedy na naszym euroazjatyckim kontynencie toczą się równocześnie dwie wojny. Pilnie potrzebujemy rządu, który odbuduje dobrą współpracę z NATO, U.E i USA, oraz odblokuje unijne pieniądze, potrzebne dla ustabilizowania gospodarki. Obecnie czas ma nie tylko wagę pieniądza, ale także wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Soika: Na bezdrożach

Tusk premierem

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Minione wybory dały Polsce kolejną historyczną szansę i otwarte pytanie, jak ona zostanie wykorzystana. Polacy, w większości zażądali odsunięcia PiS od władzy i wysłali jasny sygnał, że premierem ma być Tusk. Trzeba uporządkować prawo, przywrócić praworządność, ustabilizować finanse, ujarzmić inflację oraz uporządkować bagaż obietnic wyborczych. Niemożliwe będzie szybkie i pełne spełnienie społecznych oczekiwań w kwestii t.zw. rozliczeń. Społeczeństwo jest zwykle niecierpliwe, ale młyny sprawiedliwości mielą powoli. Będziemy się cieszyć, kiedy z mediów zniknie dzieląca Polaków, dotychczasowa narracja pełna obelg, pomówień i kłamstw. Mamy nadzieję, że media przestaną postrzegać i popularyzować głupców i różnej maści Januszów, takich jak Kowalski. Nasz opolski Janusz, zapewne oszołomiony jeszcze tym, iż dzięki Opolszczyźniakom i pokoleniu „trzynastek i czternastek” przeczołgał się raz jeszcze do Sejmu, grozi Tuskowi, chociaż mu do pięt nie dorasta. Powiedział: „Donald! Do zobaczenia w Sejmie. Już nie mogę się doczekać. Nie będzie miło.” Wtóruje mu bratnia dusza, Małgorzata Gosiewska, z  ust której słyszeliśmy: „Ludzie wybrali PiS. Ten, kto pójdzie z Tuskiem jest po prostu zdrajcą i tyle”. Te dwie wypowiedzi wystarczająco wskazują, jaki niepokojący klimat czeka wkrótce polskich polityków w gmachu sejmowym, jakie brudne sztuczki będą na porządku dziennym. Politycy często zapominają o tym , że są naszymi posłańcami i chociażby dlatego powinni się zachowywać przyzwoicie. Prości ludzie zazwyczaj dbają o swój honor, polityków w Polsce żaden kodeks honorowy nie obowiązuje, a szkoda.

Dej pozōr tyż:  Stanisław Neblik: Wiersz

Bezobjawowi Niemcy

O swój honor nie dbają też czołowe postacie opolskich Niemców. Podczas gdy liderzy Konfederacji ocenili krytycznie swój dobry wynik wyborczy i rozliczają winnych, komitet wyborczy MN ogłasza, że przyjął je z zaskoczeniem i smutkiem. Zaskoczone, to mogą być polityczne ciamajdy, a nie liderzy największej organizacji społeczno – politycznej w regionie. Smucić zaś może się jedynie Galla, który w wieku zbliżonym do wieku Prezesa, ku naszemu zgorszeniu, nadal chciał nas reprezentować w polityce. Już 20-go czerwca w znanej MN publikacji „Opolskie kalkulacje wyborcze” trafnie przewidzieliśmy wynik wyborczy w regionie. Kiedy opolski TSKN obiecywał zdobycie  dwóch mandatów poselskich i jednego senatorskiego przewidywaliśmy, a zasadzie byliśmy tego pewni, że Mniejszość Niemiecka tym razem nie uzyska żadnego mandatu parlamentarnego. Uzasadnialiśmy to, nie tylko trwającą nadal asymilacją, ale przede wszystkim tym, że w kierownictwie MN zostały jednostki słabe  intelektualnie, nie potrafiące korzystać z dorobku swoich samorządowców i niebroniące interesów Ślązaków. Spodobał się nam najmłodszy w Polsce poseł, Adam Gomoła z Gogolina, który mówi o sobie, że jest „dumnym Ślązakiem” i dumnym mieszkańcem Gogolina. Zdobył na liście Trzeciej Drogi prawie tyle głosów, co cała lista MN. Obiecał zadbać o przywrócenie finansowania nauki języka niemieckiego, czym wyręczy słabych liderów Mniejszości, która przeżywa kryzys przywództwa. Na obecną kompromitację wyborczą MN od lat pracowali Bernard Gaida, Ryszard Galla i Rafał Bartek. To oni pogrążyli Mniejszość w marazmie, a sami stali się bezobjawowi. Do dzisiaj nie potrafimy zrozumieć, jak i dlaczego absolutny lider MN, Bartek –  przew. TSKN, przew. VdG i przew. Sejmiku Opolskiego znalazł się na drugim miejscu listy MN. Media zastanawiają się, gdzie MN popełniła błąd i czy nie był to jedynie „wypadek przy pracy”. Uważamy, że MN została politycznie unicestwiona przez swoich liderów. Podobnie wcześniej postąpiono z najbardziej znanym przywódcą Mniejszości. Na politycznej scenie pozostała grupa trzymająca intratne stołki, bezwzględnie eksploatująca szyld „Mniejszość Niemiecka”. Być może, tak jak wokół Kaczyńskiego również „inni szatani byli tam czynni”, ale tego do końca nie wiemy. Na wiosnę odbędą się wybory samorządowe, w tym do Sejmiku, które MN może przegrać. Później odbędzie się Walne Zebranie TSKN i okazja do wyprowadzenia sztandarów DFK. Smutne to, ale takie jest życie wśród swoich.

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Soika: Na bezdrożach

Gerhard Bartodziej     Henryk Kroll      Bernhard Soika

Foto tytułowe: Gobierno CDMX, CC0, via Wikimedia Commons

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

4 kōmyntŏrze ô „Bartodziej & Kroll & Soika: Czas Andrzeja Dudy

 • 31 paździyrnika 2023 ô 19:55
  Permalink

  Ze strony PKW:
  Wyniki głosowania na RASCH Norbert Józef
  Wynik
  Kandydat nie uzyskał mandatu
  Liczba głosów na kandydata
  882

  Czy to aby nie jeden z poprzednich “wodzów” i twórców obecnej “potęgi “MN obok niewątpliwie pana Galli ?
  Wynik pocieszny … smutno…

  Ôdpowiydz
 • 26 paździyrnika 2023 ô 15:17
  Permalink

  Pożyjemy zobaczymy powiedział ogrodnik i … zmarł. Nic nie stałoby się, gdyby autor/autorzy tego artykuły poprosili zainteresowanych o wypowiedzi. Podobno mylenie nie boli.

  Ôdpowiydz
 • 25 paździyrnika 2023 ô 23:07
  Permalink

  Autorzy sformułowali poważna zarzuty wobec liderów MN. Zrobili to już wcześniej prognozując niekorzystny dla MN ich wynik. Wtedy nie było żadnego komentarza ze strony MN. Jak na razie brak też komentarza władz MN. Czyżby wzięto na przeczekanie?

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza