Aleksander Lubina: Szatan nie Kohut

W czwartek przed wyborami jedliśmy sobie  kolację, biesiadnicy po sześćdziesiątce i przed trzydziestką.  Towarzystwo  etnicznie różnorodne – jak to często na Górnym Śląsku.

Przy kolacji było gadu, gadu o tym i o owym. O wyborach rozmawiano po kolacji. Padło pytanie do młodych: Idziecie na wybory? Odpowiedzieli twierdząco. Na kogo głosujecie? Odpowiedzieli: Na Wiosnę! A dlaczego? Bo to nasze poglądy, może nie wszystkie, ale sporo! Tak w skrócie odpowiedzieli trzydziestoletni – wszechstronnie wykształceni, informatycy, inżynierowie artyści – wierzący i praktykujący.

Młodzi oczywiście się zrewanżowali i zapytali: A wy na kogo głosujecie? Sześćdziesięciolatkowie odpowiedzieli: Na Wiosnę! A dlaczego? Bo to może nie nasze poglądy, ale są nam bliżsi niż inni. Innych już zdążyliśmy poznać i mamy ich dosyć. Mamy dość ich niekompetencji, kłamstw i cwaniactwa.

Nie oszczędzili mnie ani młodzi ani starsi i zapytali: A co z twoimi śląskimi partiami? Odpowiedziałem: A nic. I zamilkłem. Teraz gratuluję panu Łukaszowi Kohutowi, bo jak się okazuje, to jego wynik pogodził nas przed następną rodzinną kolacją. Życzę mu i sobie, żeby pokazał, że „śląska dupowatość” to tylko wymówka, a pielgrzymki, biesiady i wspominki czas zastąpić nauka i pracą. Bo Parlament Europejski Łukasz Kohut wypracował sobie sam.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Kiedy po górnośląskim kurniku pełnym gdakających kurek i kogucików różnych „śląskich” partii i stowarzyszeń przejechał walec Wiosny, to rozjechane cipki, kurki, kwoczki oraz koguciki z waty zakrzyknęły chórem Szatan nie Kohut. Jedni licząc na zbawienie, inni na potępienie, a większość na to, że może chociaż piórko lub kupka im skapnie do ich prywatnego ogródka.

Dej pozōr tyż:  Gliwicka  stajnia

 

fot. Marcin Musiał

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza