„Album dla Zygmunta” – akcja Muzeum Miejskiego w Tychach

W twojej okolicy wznoszone są nowe budynki? Twoje okna wychodzą na plac budowy? Na twoich oczach rozrasta się miejska tkanka? Jesteś spostrzegawczym obserwatorem życia miasta? Więc może chcesz jak Zygmunt Kubski stworzyć kronikę jego budowy?

To propozycja dla wszystkich pasjonujących się fotografią, którym bliska jest tematyka ciągle powstającego miastawspólnie udokumentujemy ten proces. Efektem będzie symboliczny „Album dla Zygmunta”, ale także wzbogacenie miejskiego archiwum o współczesną fotograficzną kronikę miejskiego organizmu.

Zygmunt Kubski, fotograf amator, był czułym obserwatorem rozbudowy miasta, przez lata dokumentującym powstające budynki i budowniczych przy pracy. Jego najmłodsze fotografie, znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, pochodzą z 1980 roku. Po ponad 40 latach spróbujemy, podążając jego tropem, stworzyć dla niego prezentsymboliczny „Album dla Zygmunta”. Tam znajdą się fotografie z aktualnych miejsc budowy z wciąż rozwijających się Tychów. Bo miasta, jak twierdził Kazimierz Wejchert, ukończyć się nie da, ciągle się rozwija.

Zygmunt Kubski (1921–2008) – fotograf, amator. Wywodził się z majątku ziemskiego Winnica w wielkopolskim Trzemesznie (w czasie wojny zajętym przez wojsko niemieckie, po wojnie rozparcelowanym). Po utracie ziemi przeniósł się do Szczecina, gdzie podjął pracę w Centrali Materiałów Budowlanych. Tam po raz pierwszy zetknął się z budownictwem, tam też poznał Annę Sklepińską (przybyłą spod Lwowa), z którą wziął ślub w 1949 roku. Następnie zatrudnił się w Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego, które w 1954 roku skierowało go do budowy Tychów w ramach powołanego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego – Nowe Tychy. Początkowo pracował jako dyspozytor w ZBM, a na początku lat 60. został kierownikiem Międzyzakładowego Klubu Techniki i Racjonalizacji. Fotografował budujące się miasto – dokumentował etapy budowy miasta, powstawanie osiedli B, C, D, E, F, M, N i O, technologię budowy, m.in. system 540 i W–70, obiekty zaplecza poligonowego, budowlanego, bazę transportową, sprzęt budowlany, miasteczko barakowe oraz zagospodarowanie terenu i nowoczesną architekturę. Rejestrował organizację życia społecznego mieszkańców, wydarzenia i zjawiska kulturalne. Zmarł w Tychach. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii z lat 1954–1980.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  28. Gala wręczenia nagród HANYSY 2024

Tychy (1951) – choć mają długą historię, pełne prawa miejskie otrzymały dopiero w 1951 roku. Po rozpoczętej wówczas rozbudowie miały zapewnić bazę mieszkaniową dla osób zatrudnionych w przemyśle ciężkim i wydobywczym w okolicznych miejscowościach. Pierwsze osiedle, oznaczone literą A, zostało zaprojektowane przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Kolejne wpisują się w koncepcję generalnych projektantów miasta, Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej-Wejchert. Plan urbanistyczny opierał się na krzyżu kompozycyjnym: oś północ–południe miała łączyć tereny Parku Północnego z lasem paprocańskim, oś wschód–zachód pokrywała się z przebiegiem wykopu kolei średnicowej. Osiedla reprezentują różne style architektoniczne (od socrealizmu do postmodernizmu), ich nazwy odpowiadają kolejnym literom alfabetu.

 

Ważne: terminy kolejnych działań będą ustalane z uczestnikami i uczestniczkami; osoby niepełnoletnie zapraszamy w towarzystwie opiekuna.

I etap: Przygotowanie / 9 lipca 2022 (sobota), godz. 17.00–19.00

Zwiedzanie wystawy „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”, poznawanie prac Zygmunta Kubskiego, dyskusja. Omówienie planu działania i zagadnień, które będzie warto ująć w dokumentacji.

II etap: Samodzielne fotografowanie przestrzeni

W twojej okolicy wznoszone są nowe budynki? Być może twoje okna wychodzą na plac budowy? Na twoich oczach rozrasta się miejska tkanka? Zadaniem uczestników i uczestniczek będzie dokumentowanie szczegółów procesu powstawania nowych budynków na terenie miasta – na przykład poprzez systematyczne fotografowanie widoku z okna.

III etap: Podsumowanie

Praca nad zbiorem zdjęć, wybór najlepszych ujęć, wspólne tworzenie albumu.

data pierwszego spotkania organizacyjnego: 9 lipca 2022 (sobota), godz. 17.00–19.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Anna Kura
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), a.kura@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Dej pozōr tyż:  Lędziny: wystawa na zakończenie projektu "Szłapcugiym bez Gruba"

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/album-dla-zygmunta/

więcej o wystawie czasowej „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”: https://muzeum.tychy.pl/wystawa/barbara-kubska-zygmunt-kubski-czas-nieutracony/

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza