Didactica magna – część ostatnia

Aleksander Lubina
Do przeczytania, przemyślenia i uaktualnienia

Ocena prezentacji

Kamera w klasie pomaga analizować, doskonalić i oceniać proces uczenia się
i nauczania. Stosowanie kart oceny, wypełnianych samodzielnie przez uczniów oraz Przedmiotowego Systemu Oceniania uwzględniającego rozwój osobisty ucznia, osiągany dzięki danemu przedmiotowi oraz poniższa karta (samo)oceny prezentacji są w mojej praktyce ściśle z sobą wzajemnie powiązane.
Karta oceny prezentacji jest także wytyczną dla przygotowania i realizowania prezentacji. Mowa tu o prezentacjach multimedialnych i pozostałych prezentacjach.
Przy pomocy tej karty dokonuje się samooceny, oceny koleżeńskiej – indywidualnej
i zespołowej. Tej formie oceny prezentacji towarzyszy także krótki feedback,

skala 1 – 10,
gdzie 10 jest najwyżej
1. Kontakt wzrokowy
2. Mimika
3. Gestykulacja
4. Mowa ciała
5. Ubiór
6. Wymowa
7. Bogactwo słownictwa (styl, frazeologia)
8. Poprawność językowa
9. Poprawność merytoryczna
10. Czytelność przekazu
11. Budowa prezentacji
12. Dyscyplina czasowa
13. Etyka (podanie źródeł)
14. Zastosowane media
15. Ogólne wrażenie

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

1 pkt. = ocena 2+,
2 pkt. = ocena 3-,
3 pkt. = ocena 3,
4 pkt. = ocena 3+,
5 pkt. = ocena 4-,
6 pkt. = ocena 4,
7 pkt. = ocena 4+,
8 pkt. = ocena 5-
9 pkt. = ocena 5,
10 pkt = ocena 5,0

– mogą oceniać koledzy/koleżanki oraz sam prezentujący, wtedy można zastosować tzw. ocenę ważoną – średnia ocen kolegów i koleżanek to ¼ wagi, samoocena to także ¼ wagi, ocena prowadzącego to1/2 wagi.

Dej pozōr tyż:  Ożywienie We Ślōnsku

Tekst ukazał się w roku 2013 w warszawskim wydawnictwie Edustore pana Marcina Polaka https://edustore.eu/publikacje-edukacyjne/77-45-minut-praktyczny-poradnik-dla-nauczycieli-jezykow-obcych.html

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; publicysta, pisarz, moderator procesów grupowych, edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza