Didactica magna cz. 11 – elementy metodyki
Aleksander Lubina
Piękne widoki
Podczas lekcji, na ekranie pojawiają się piękne widoki. Niekoniecznie związane
z tematem. Ot tak, żeby było miło: reprodukcje mistrzów, krajobrazy…. widoki ilustrujemy dźwiękiem – muzyką.
Zapada w pamięć, pobudza do poszukiwań, wzmacnia osiągnięcia lekcyjne. Kto chce, ten umieszcza sobie ten widok na osi czasu, lub na mapie konturowej. Kto chce, przesyła go sobie na własną pocztę.
Jacy to mistrzowie? Nie tylko niemieccy:
Dietrich Buxtehude, Georg Friedrich Händel, Georg Philipp Telemann, Johann Sebastian Bach. Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Robert Schumann, Carl Maria von Weber, Johannes Brahms, Richard Wagner, Kraftwerk, Klaus Schulze, Die Ärzte, Nina Hagen, Die TotenHosen, Scorpions und Rammstein, Udo Lindenberg, Peter Maffay,
Nico iHerbert Grönemeyer, Wir sindHelden, Rosenstolz, Silbermond, Xavier Naidoo. Sarah Connor, Die Fantastischen Vier, Bushido… Albrecht Altdorfer, Lucas Cranach der Ältere, Matthias Grünewald, Hans Holbein der Jüngere und, Albrecht Dürer, Cosmas Damian Asam, Peter Paul Rubens, Caspar David Friedrich, Max Ernst -Marlene Dietrich, Rainer Werner Fassbinder, Werner Herzog,Fritz Lang, Wolfgang Petersen, Leni Riefenstahl, Volker Schlöndorff, Til Schweiger, Wim Wenders…
Ilość tych nazwisk i ich znaczenie to też wielokulturowość
Jakie to krajobrazy? Nie tylko Niemiec… bo to wizualizacyjne zwalczanie stereotypu. Co widać, to jest. Jest do rozważenie i przeżycia.
http://res2.windows.microsoft.com/resbox/en/windows%207/2012-win8ga/2130d9d7-bf3d-49ed-bd15-65c2e30f5d97_14.jpg
http://res1.windows.microsoft.com/resbox/en/windows%207/2012-win8ga/14912493-a1c3-45c1-aaa2-ac449e8b67a2_14.jpg
http://res2.windows.microsoft.com/resbox/en/windows/2012-win8ga/83809b3b-5ba1-4b54-972f-3cdf42158267_8.jpg
Pisanie wypracowań
Pisanie wypracowań, rozprawek, listów- pisanie… niesłusznie skazane na drugorzędną rolę w procesie uczenia się, opanowywania, doskonalenia języka.
W dzisiejszym świecie prowadzimy dzienniki, diariusze w formie blogów, prowadzimy korespondencję smsami, mailami. Dyktujemy tekst i oprogramowanie zamienia tekst mówiony na pisany, a tekst pisany można odczytać głośno w najprostszych tłumaczach elektronicznych.
Pisanie – redagowanie, korekta ułatwiają porządkowanie myśli i dociekanie sensu. Mówienie jest ulotne, a pisanie dowodzi określonego rozwoju intelektualnego, uczuciowego, społecznego. Pisanie odzwierciedla dojrzałość, a dojrzałość to kultura- kultura bycia i kultura wyższa. Gadać można o wszystkim i niczym, pisać raczej tak się nie da. Chociaż bełkot
i tfu…rączość oparte na wiedzy oralnej i inteligencji skoncentrowanej na sobie są zjawiskiem nie tyle normalnym co powszechnym.
Teksty pisemne człowieka rozumnego mają wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Tak się rozprawia. Język ma tu w skarbcu kultury „gotowce”: frazeologizmy, formuły… Pomagają
w zrozumieniu treści i w jej redakcji. Świadczą o wyksztalceniu. Teza – antyteza – synteza, to nadal znakomite ćwiczenie. Retoryka jest przydatniejsza przy pisaniu niż erystyka… Zwroty retoryczne są spuścizną helleńską. To też kontinuum.
Listy(oficjalny i nieoficjalny) zawierają dodatkowo pozdrowienie i pożegnanie. To też gotowce.
Części łączymy stałymi formami.
Można dorzucić kilka cytat z odnośnikami, kilka przysłów – jakiś idiom i gotowe.
A właściwie gotowe do przeredagowania, do redakcji ostatecznej. Gotowość dokonywania zmian we własnym tekście jest świadectwem dojrzałości – chociaż należy tu jednak rozróżniać doskonalenie tekstu od konformizmu.
Praca słownikowa
Najczęściej stosowana technika w pracy słownikowej to tłumaczenie z języka obcego na polski, oraz z języka polskiego na język obcy – słówko na słówko, idiom na znaczenie, zwrot na zwrot. Bez dociekania znaczenia w języku wyjściowym. Spośród technik semantyzacji stosuję:
a) wyrazy bliskoznaczne – synonimy,
b) wyrazy pochodne,
c) rodziny wyrazów,
d) wyrazy nadrzędne,
e) pojęcia zbiorowe,
f) wyrazy przeciwstawne – antonimy,
g) wyrazy pochodzenia obcego,
h) kolokacje,
i) parafrazy,
j) definicje,
k) obraz,
l) dźwięk,
m) mimikę,
n) gestykulację,
o) scenki,
p) wiedzę,
q) związki logiczne.
Tekst ukazał się w roku 2013 w warszawskim wydawnictwie Edustore pana Marcina Polaka https://edustore.eu/publikacje-edukacyjne/77-45-minut-praktyczny-poradnik-dla-nauczycieli-jezykow-obcych.html