Zaproszenie na seminarium: “Wobec powstań śląskich – jakie powinny być studia śląskie?”
WOBEC POWSTAŃ ŚLĄSKICH – JAKIE POWINNY BYĆ STUDIA ŚLĄSKIE? – to drugie seminarium otwarte organizowane przez Zakład Teorii Literatury przy Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, które po raz pierwszy odbędzie się w gościnnych progach Biblioteki Śląskiej.
Jubileusz 100-lecia od wybuchu I powstania śląskiego to dobry pretekst do spotkania i konfrontacji z tym, co dziś rozumiemy przez powstania śląskie i jak powinniśmy o nich uczyć nowe pokolenia. Zaproszeni goście z różnych perspektyw: historycznej, socjologicznej i literaturoznawczej – rzucą światło na te wydarzenia i ich sens. Spróbujemy też wspólnie zastanowić się jakie są konsekwencje powstań, zwłaszcza sposobów ich przedstawiania i odbioru dla wspólnoty regionalnej i narodowej.
Termin:
07.05.2019, godzina 16.30, w sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej przy placu Rady Europy 1 w Katowicach
Wobec powstań śląskich – jakie powinny być studia śląskie? Seminarium
prof. Zbigniew Kadłubek – Powitanie i słowa wstępne
prof. Ryszard Kaczmarek – Powstania śląskie jako nieznana wojna polsko-niemiecka
prof. Ewa Michna – Powstania śląskie w narracjach przedstawicieli śląskiej wspólnoty pamięci
dr Katarzyna Szkaradnik – Problemy niepodległości w ujęciu cieszyńskich Polaków
Dyskusja
Moderacja: dr Marek Mikołajec
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!
„Jakie powinny być studia śląskie?” – pod tym tytułem organizujemy cykl spotkań seminaryjnych, których zadaniem jest rekapitulacja dotychczasowych doświadczeń, przemyślenie i wyciągnięcie wniosków na temat studiów śląskich: ich formy, zakresu oraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych:
uczniów, studentów, doktorantów, badaczy i miłośników tematu, dla których Śląsk jest hasłem wywoławczym, impulsem do rozmowy, przemyśleń, zaangażowania. Chcemy z ekspertami i zgromadzoną publicznością dyskutować nad odpowiedziami: Jakie powinny być studia śląskie? Następnie zebrać je jako wkład merytoryczny do dalszych działań.