Wyrzeźbione życie – opowieść o Augustynie Dyrdzie

Nie pamiętam jak doszło do spotkania Augustyna Dyrdy z filmowcami z Mikołowa. Tamtejszy Amatorski klub filmowy „iks” kultywujący dawne tradycje akfów poszukiwał tematów do etiud filmowych i prób dokumentalnych. Zwykle filmowcy tacy jak ja szukali ich blisko siebie. Amatorzy opowiadają historie swoich najbliższych i miejsc, w których przyszło im żyć. Tak jest prościej i tak jest uczciwie.

Z filmem o Augustynie Dyrdzie prawdopodobnie było tak: pomysł realizacji dokumentu o słynnym śląskim rzeźbiarzu rzucił Achim Piechulek – najstarszy członek klubu, zaangażowany w sprawy śląskie. Był już wtedy dobrze po siedemdziesiątce i chętnie spędzał czas na Paprocanach. Musiał gdzieś w Tychach spotkać Augustyna Dyrdę i umiejętnie zagadać. Możliwe, że obaj panowie znali się od lat. Wszak w połowie XX wieku Dyrda odbywał w mikołowskiej fabryce Büschla jakieś praktyki. Tam też, kilka lat później zaczynał karierę zawodową Joachim Piechulek. Reżyserem projektu ogłosił się o dekadę młodszy od Achima, szef klubu filmowego Jerzy Jóźwiak. Obaj panowie byli doświadczonymi operatorami i świetnymi realizatorami potrzebowali jednak montażysty. Tak poznałem Augustyna Dyrdę.

Jeszcze w 2009 roku Jóźwiak i Piechulek kilkakrotnie odwiedzili z kamerą pracownię rzeźbiarza. Powstał odważny zapis życia artysty, Górnoślązaka, świadectwo, które właśnie dziś wydaje się szczególnie potrzebne.

W kwietniu 2010 odbyła się uroczysta premiera filmu. Bohater nie krył wzruszenia, jeszcze długo po spotkaniu rozmawiał z publicznością. Miał siły i uśmiech dla każdego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Chorzów: Lato z Muzeum Hutnictwa

W podanych linkach możecie Państwo zobaczyć film „Wyrzeźbione życie” i krótki zapis wideo z premiery. Posłuchajcie opowieści pana Augustyna.

Film pokazywano na wielu polskich festiwalach filmów niezależnych i amatorskich. Zawsze budził emocje, choć nie zdobył wielu nagród, trafiał do widzów. Achim Piechulek i Jurek Jóźwiak zrobili razem jeszcze kilka dobrych filmów. Achim zmarł w 2020 roku, Jurek rok później. Bohater „Wyrzeźbionego życia” Augustyn Dyrda odszedł 3.02 2023.

Wojciech Szwiec

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza