W Radlinie powstaną…korytarze ekologiczne dla pszczół!
Po hotelach dla owadów, roślinach miododajnych w wybranych miejskich zieleńcach, uruchomieniu specjalnych zajęć edukacyjnych na temat roli pszczół w ekosystemie i organizacji imprez popularyzujących pszczelarstwo, przyszedł czas na kolejny rozdział polityki pszczelej w Radlinie.
Niebawem w mieście powstaną specjalne trasy złożone z roślinności miododajnej, stanowiących dla owadów zapylających pewnego rodzaju „korytarze ekologiczne” przyjazne zapylaczom.
Poszczególnymi punktami trasy będą miejskie zieleńce, skwery, parki, mniejsze i większe skupiska zieleni będącej własnością miasta, oraz punkty naturalnie stanowiąca dobrą bazę dla zapylaczy (jak ogródki działkowe).
Staraliśmy się aby odległość pomiędzy punktami nie były zbyt wielkie, tak aby były w zasięgu lotu pszczoły miodnej, choć oczywiście roślinność miododajna i pyłkodajna służyć ma nie tylko tym owadom. Ważną z punktu widzenia edukacji ekologicznej i bliskości miejskich jednostek oświatowych jest obecność murarek ogrodowych, czyli gatunku pszczół miododajnych, które jednocześnie nie żądlą i nie są agresywne dla ludzi.
Będziemy się starali aby poszczególne punkty stałych obsadzeń roślinności miododajnej były w odpowiedni sposób opisane i pełniły funkcję również szlaku edukacyjnego.
Działanie to jest częścią szerszej strategii Radlina w zakresie ochrony owadów zapylających i edukacji ekologicznej (więcej na http://zielony.radlin.pl/bee-city-radlin/)
Niedawno o podobne rozwiązania zaapelowała do samorządów rada naukowa Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.
Źródło: UM Radlin