Tychy: Nowe miasto. Nowe widzenie

Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczyna współpracę ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego. W nowym wspólnym projekcie fotograficznym uczestniczyć będą studentki i studenci, a opiekę artystyczną, naukową i techniczną sprawuje uznany artysta fotograf dr hab. prof. UŚ Rafał Milach. Pierwsze działanie w ramach projektu „Nowe miasto. Nowe widzenie“ już 10 i 11 stycznia 2022 roku – to warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“ prowadzone przez studentkę Filmówki Annę Ryń, podczas których zamienimy czarno–białą rzeczywistość w kolorowe królestwo dzieci. Wspólny projekt fotograficzny „Nowe miasto. Nowe widzenie“ będzie trwał cały 2022 rok.

Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki. Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci kierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Dej pozōr tyż:  Wystawa wieńczy spacer po historii Starego Piasta

Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania. W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co  codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie w 2022 roku.

Uczestniczki i uczestnicy projektu: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomek Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Maks Plater, Anna Ryń, Jakub Stoszek

Opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ

Opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach

Organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

więcej o projekcie „Nowe miasto. Nowe widzenie“: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/nowe-miasto-nowe-widzenie/

więcej o warsztatach dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/papier-zdjecia-nozyce-tworzymy-kolaz/
https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/papier-zdjecia-nozyce-tworzymy-kolaz-2/

fot. Osiedle C w Tychach (ok. 1960), fot. Marek Nowicki, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza