Śląska pisarka z szansami na prestiżową nagrodę. Trwa internetowe głosowanie

Wydana w 2019 roku książka Doroty Brauntsch “Domy bezdomne” zdobyła serca czytelników w całej Polsce. Teraz ma szansę na zwycięstwo w konkursie na Najlepszą Książkę Reporterską Roku. 

Konkurs odbywa się w ramach piątej już edycji Festiwalu Reportażu w Lublinie. Książka pszczynianki Doroty Brauntsch znalazła się w gronie pięciu nominowanych. W poprzednich latach nagrodę tę otrzymywali tak uznani twórcy jak Wojciech Jagielski czy Ewa Winnicka.

Głosowanie trwa do 23 września, ogłoszenie wyników następnego dnia, podczas festiwalu w Lublinie. Oddawanie głosów jest nieodpłatne, a można to zrobić tutaj.

Premiera książki w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach, marzec 2019. Z Dorotą Brauntsch rozmawia Adrian Chorębała.

O “Domach bezdomnych”:
Nie było jeszcze takiej książki o Śląsku. Człowiek i jego dom. Dom i jego człowiek. Bardzo bliska, symbiotyczna relacja, którą można opisać dobrze tylko, gdy ma się odpowiednio wyczulone ucho. ‘Bezdomne domy” to czuły reportaż – tak się dotąd o naszym Śląsku nie pisało – brakowało słowom czułości.
To książka oikologiczno-interwencyjna. Być może jest już za późno, żeby uratować walące się (pod)pszczyńskie domy, ale na pewno nie jest za późno, by refleksją objąć nas śląski świat. Samorodny talent Dorota Brauntsch zaczęła, teraz pora na nas.
“Bezdomne domy” zrobią w Polsce dobrą “robotę” – pokażą Śląsk od tej strony, od której może być najlepiej zrozumiany – od strony ludzkiej.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 

fot. Radosław Kazmierczak / mat. wydawcy

Dej pozōr tyż:  Katowice: Spotkanie z Moniką Neumann

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza