Pyrlik, żelazko i wianki czyli Tarnowskie Góry zapraszają na Barbórkę

Barbórka w środku lata? Koncert na 100 pyrlików? Występ, w którym udział mogą wziąć wszyscy widzowie ubrani w… czapki górnicze? Takie rzeczy są możliwe tylko w Tarnowskich Górach! W rocznicę organizowanych od końca XVIII wieku Bergfestów, rok po przyznaniu tytułu UNESCO właśnie w środku lipca w mieście gwarków odbędzie się w „Barbórka w środku lata”. W czasie imprezy (14-15 lipiec) będzie można jednak poczuć klimaty nie tylko górnicze, ale i ludowe.

Warsztaty plecenia wianków, ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malarskie, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom i wykonywanie górniczych czapek to atrakcje skierowane – choć nie tylko – do dzieci. Dorośli znajdą w trakcie barbórkowej imprezy masę atrakcji.

Zespół Folklorystyczny Brynica zaprezentuje w sobotę śpiewy i tańce ludowe, następujący zaraz po nim pokaz współczesnej mody śląskiej będzie okazją do pokazania uwspółcześnionego śląskiego folkloru. Silesia Folk Design to projekt autorstwa Aleksandry Malczyk z Ornontowic, która opierając się o stroje ludowe naszych „starek” i „ołm” uszyła nowoczesne „jakle”, jakie nosić nie powstydzą się „mode frelki”. Jej projekt to przykład, jak tradycja może być inspiracją do tworzenia czegoś nowego, młodzieżowego i „przebojowego”. Jej dwuczęściowa kolekcja strojów to idealny przykład, ale tradycja to nie tylko, co zastane, stałe i niezmienne oraz tego, że można zmieniając zachować wierność źródłom. Pokazowi będzie towarzyszyć premiera ubiorów uszytych w barwach tarnogórskich czyli z wykorzystaniem biało-czarno-żółtej kratki. Z takiego materiału szyją się obecnie obrusy do tarnogórskich restauracji, torby, kaptury, torebki-nerki, poduszki, maskotki i fartuszki.
– Chcemy udowodnić, że „w kratkę” nie znaczy tak sobie albo zmiennie, ale ciekawie, po tarnogórsku – mówią miejscowi restauratorzy.
O ile zakończy się koncertem zespołu Krzikopa oraz ludową potańcówką, w trakcie której nauczyć można będzie się starych śląskich tańców ludowych, niedziela będzie przemysłowo-górnicza. O 14.00 w Parku Kunszt, czyli w miejscu gdzie pod koniec XVIII wieku odkryto złoża srebronośne, odtworzona zostanie uroczystość, jakie odbywały się tam w ramach Bergfestów przez ponad 120 lat. Na miejscu pojawią się m.in. postacie Redena, Henitza i wielu zasłużonych dla miasta i regionu osób w strojach z epoki – oczywiście w towarzystwie gwarków.

Dej pozōr tyż:  Spotkanie Klubu Twórców Górnośląskich

Po „przeniesieniu” imprezy na Rynek „Koncert na 100 pyrlików” pod tarnogórskim Ratuszem da Kamiliańska Parafialna Orkiestra Dęta – jedna z największych nieprofesjonalnych orkiestr dętych w regionie. Na samym początku orkiestra wykona „Tarnogórski Dzwoneczek” czyli napisany na początku XIX wieku przez Rudolfa Carnalla, dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej, utwór poświęcony miejscowemu górnictwu. W programie koncertu znajdzie się także Straussowski „Feurefest”, który grany jest z użyciem młotka i kowadła. W herbie Tarnowskich Górach od samego początku znajdują się – w końcu to osada górnicza – żelozko i pyrlik, miasto z górniczego w XIX wieku stało się również miastem kolejarzy. Te dwa wątki – górniczy ko kolejowy – połączone zostaną podczas koncertu, którego czynnymi uczestnikami będą mogli stać się wszyscy widzowie. Warunek jest tylko jeden: muszą mieć ze sobą pyrliki lub młotki. To nimi na szynie kolejowej będzie można zagrać wspólnie z orkiestrą. Na dodatek będzie to można zrobić w czako albowiem koncert poprzedzą warsztaty – nie tylko dla dzieci – robienia górniczych czapek.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Finał imprezy uświetni zespół Pogodno, który w rozszerzonym, ośmioosobowym składzie występującym jako Hajle Silesia wykonają „Górniczo-hutniczą orkiestrę dętą” (swój najbardziej chyba znany, ale rzadko wykonywany utwór) wspólnie w tarnogórzanami, dlatego na koncert zaproszeni mogą czuć się wszyscy czynni muzycy – oczywiście ze swoimi instrumentami. Dzięki nim koncert ma szansę stać się happeningiem, w czasie którego wszyscy zgromadzeni na Rynku staną się członkami wielkiej górniczo-hutniczej orkiestry dętej.

Dej pozōr tyż:  Zdarzyło się w sierpniu – śląskie kalendarium

Przy okazji imprezy będzie można zwiedzić niecodzienne wystawy: w miejscowym Muzeum (prezentowany będzie XVIII-wieczny obraz św. Barbary po konserwacji), pracownicy zaproszą także na oprowadzania kuratorskie oraz spacer po mieście, w kościele ewangelickim zobaczyć będzie można wystawę poświęconą Evie von Tiele-Winckler, na Rynku odbędzie się także jarmark rękodzieła.

BARBÓRKA W ŚRODKU LATA
Tarnowskie góry, Rynek, 14-15.07.2018

10.00-14.00 – warsztaty ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom, wykonywanie górniczych czapek

sobota:

14.00 zespół folklorystyczny Brynica
15.00 Silesia Folk Design: pokaz mody śląskiej mody współczesnej
16.00 warsztaty dla dzieci i młodzieży – wianki
18.00 Tarnogórska Orkiestra Dęta
19.00 Śląsk Folkowy – śląska potańcówka
20.00 Krzikopa

niedziela:

14.00 Park Kunszt: uroczystości rocznicowe związane z odkryciem złóż srebronośnych w szybie Rudolphine w roku 1784
15.30 rozpoczęcie Bergfestu
16.00 KONCERT NA 100 PYRLIKÓW Kamiliańskiej Parafialnej Orkiestry Dętej
17.00 warsztaty dla dzieci młodzieży – witraże
19.00 POGODNO i Hajle Silesia

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

RYNEK, SOBOTA-NIEDZIELA: Jarmark śląskiego rękodzieła

MUZEUM w Tarnowskich Górach

SOBOTA: bezpłatne zwiedzanie 10.00-15.00, 11.00 – prezentacja XVIII-wiecznego obrazu św. Barbary po konserwacji, 12.00 – spacer śladami kultu św. Barbary (Marek Panuś);
NIEDZELA: 10.00-18.00: bezpłatne zwiedzanie, 11.00 – opowieść o świętej Barbarze (Beata Kiszel)

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI

Matka Ewa – wystawa poświęcona Evie von Tiele-Winckler – SOBOTA, zwiedzanie 12.30 -16.00; NIEDZIELA: zwiedzanie 12.30-18.00 (oprowadzanie kuratorskie – o pełnych godzinach, 17.00 – prezentacja ),

Dej pozōr tyż:  Tauron Nowa Muzyka Katowice - relacja

RYNEK

SOBOTA: 11.00-13.00 – warsztaty malarskie Stowarzyszenia Artystów Śląskich – rysunek i kredka, wystawa prac z Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Powiat Tarnogórski 2018

Profil wydarzenia na Facebooku tutaj.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza