PR Silesia Day w Katowicach
Ponad setka uczestników, wielu prelegentów a wśród tematów zagadnienia z zakresu public relations, dziennikarstwa i marketingu. W Katowicach na auli rektorskiej Uniwersytetu Śląskiego, odbyła się konferencja PR Silesia Day. Wydarzenie połączone było z 20-leciem Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Mosty” oraz 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.
Spotkanie rozpoczęli dr Bernard Grzonka z Uniwersytetu Śląskiego, dr Krystian Dudek, prezes śląskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Justyna Kalinowska ze stowarzyszenia „Mosty”.
Redaktor Marek Czyż (Superstacja, obecnie również portal Silesia24.pl) opowiadał o zgubnym wpływie influencerów i materiałów sponsorowanych na przekaz medialny. Zaznaczył również jak wielka zmiana dokonała się w polskich mediach na przestrzeni trzech ostatnich dekad – Kiedy zaczynałem istniał mocny prymat wiadomości ważnej, nad ciekawą. Obecnie jest niestety odwrotnie.
Krystian Dudek ze śląskiego PSPRu przybliżył temat zarządzania komunikacją w kryzysie i wskazywał jak niewiele potrzeba aby doprowadzić do kryzysu marki. Posłużył się tym samym kilkoma wyraźnymi przykładami ze świata polskiej polityki czy wpadek dziennikarskich.
Zasady działania crowdfoundingu przybliżyły w swym wystąpieniu Ewa Stępniewicz i Barbara Kaźmierczak z agencji Vis Media. Za doskonały przykład posłużyła kampania związana ze zbieraniem funduszy na wydanie książki dla dzieci „Kto Mieszka Za Meblami”.
Reprezentujący Urząd Miasta w Radlinie, Marek Gajda, opowiadał z kolei o tym jak realizuje się zadania z zakresu promocji i komunikacji społecznej „na prowincji i przy małym budżecie”. Wykład ilustrował przykładami wprost z polityki samorządowej Radlina , m.in. organizacji sylwestra „bez fajerwerków” (dla dobra zwierząt) czy miejskiej polityki ochrony pszczół.
Ciekawa i obalająca wiele mitów była prelekcja Beaty Kopczyńskiej, rzeczniczki śląskiego ZUS-u. Wbrew pokutującym stereotypom Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył mnóstwo systemów usprawniających obsługę klienta i wzmacniania swojej marki jako bezpiecznej i odpowiedzialnej. Pod koniec swojego wystąpienia, Beata Kopczyńska, jako współzałożycielka stowarzyszenia „Mosty” złożyła podziękowania i kwiaty na ręce opiekuna organizacji dr. Bernarda Grzonki.
Konferencję zamknął wykład Agaty Kalafarskiej-Winkler, byłej rzeczniczki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, obecnie prowadzącej agencję public relations 5PR. Kalafarska-Winkler przedstawiła zasady współpracy instytucji z mediami z punktu widzenia oczekiwań dziennikarzy. Podczas prelekcji mogliśmy wysłuchać o tym dlaczego news rozpoczynający się od słów „Dwa tygodnie temu…” nie jest żadnym newsem oraz o tym, że głosem eksperckim zostaje się również przez to, że rozumie się 24-godzinną pracę mediów.
Organizatorzy już dziś zapowiadają, że to na pewno nie ostatnia edycja tego typu konferencji. W planach są już kolejne spotkania na Śląsku, dotyczące szeroko rozumianej komunikacji społecznej.