Piotr Masłowski: Tomasz Reginek

13 czerwca (nie zawsze jest to piątek) przypada upamiętnienie Św. Antoniego z Padwy. Rybniczanie datę tę kojarzą z Bazyliką, odpustem i dniami miasta.

Dla mnie to okazja, żeby przypomnieć postać Tomasza Reginka. Był on bowiem związany z tą przepiękną świątynią, która swym majestatem góruje nad Rybnikiem. Od lipca 1923 r. był proboszczem parafii Matki Boskiej Bolesnej. Wówczas była to jedna parafia ale dwa kościoły. Stąd starsi rybniczanie mówią Stary i Nowy Kościół. Rozdział nastąpił w czerwcu 1950 roku. Ksiądz Tomasz Reginek został później rybnickim dziekanem. Był także  członkiem rady miasta i rady powiatu.

To co może zdumiewać współczesnych, zwłaszcza postrzegających księży jako sprzymierzeńców polskich nacjonalistów, jest działalność polityczna mojego bohatera. Był założycielem Związku Górnoślązaków – Bund der Oberschlesier, którego celem było stworzenie “równoprawnego Państwa Górnośląskiego”. Chcieli wzorować się na ustroju Belgii lub Szwajcarii. Wraz z bratem Janem i Ewaldem Lataczem współpracowali z czechosłowackim rządem w materii wsparcia tego postulatu. “Na spotkaniu z nimi premier Czechosłowacji – Karel Kramář stwierdził, że państwa Ententy biorą pod uwagę możliwość powstania niepodległej Republiki Górnośląskiej oraz wyraził poparcie Czechosłowacji dla takiej idei.” (za Wikipedią). W ich zamyśle lepsza była nawet przynależność do państwa południowych sąsiadów niż funkcjonowanie w ramach Polski czy Niemiec. Ostatecznie pod naciskiem międzynarodowym czeski rząd wycofał się z rozmów. Jak wiecie, w plebiscycie zabrakło nawet pytania o wolę samostanowienia Ślązaków. Nie zmienia to jednak faktu, że ksiądz Tomasz Reginek aż do wojny pozostał gorącym zwolennikiem śląskiej autonomii i ograniczonego samostanowienia.

Dej pozōr tyż:  Ślōnzoki we Papui – Nowyj Gwinyji

Bardzo różnie potoczyły się losy wspomnianej trójki. Ksiądz Tomasz w grudniu 1939 r. zdołał uciec za granicę. Dlaczego?  Najlepiej wyjaśni to jego własne wspomnienie: “W naszym mieście było tak dużo denuncjatorów, że się temu dziwili sami gestapowcy. Kiedy z ambony wystąpiłem przeciw temu, grożąc klątwą i karą Bożą, tajna policja zaczęła nagonkę na mnie”. Z emigracji powrócił dopiero przed swoja śmiercią. Po wybuchu wojny jego brat Jan został aresztowany za swoją działalność. Zginął w 1941 r. w Auschwitz. Zaś Edwald Latacz w 1933 r. wstąpił do NSDAP… Nie przyniosło mu to jednak wielkich profitów. To temat na odrębną opowieść.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Jan nie był jedynym bratem księdza Tomasza. Jak w pewnym komentarzu napisała niezawodna w takich sytuacjach Małgorzata Płoszaj “bracia się bardzo wspierali. Kościół w Golejowie jeden projektował, drugi w nim farorzował, trzeci obok mieszkał, a czwarty to załatwił“.  Jak widać, chociaż bracia pochodzili z Dobrzenia Wielkiego nieopodal Opola los związał ich z Rybnikiem i jego okolicami. Jeden z braci, ksiądz Kasper Reginek był pierwszym proboszczem parafii w Golejowie, który wówczas nie leżał jeszcze w granicach Rybnika.

Na koniec wracam do głównego bohatera mojego felietonu. Patrząc na sytuację na świecie, na to co dzieje się w naszej debacie politycznej chciałbym wrócić do jego własnych słów (za biografią autorstwa Dariusza Jądro, która ukazała się w 2005 roku w Czerwionce-Leszczynach) „Patrząc z tak wiekowego punktu widzenia na kulturalny rozwój Europy, nie łączę się z pesymistami, którzy są skłonni przepowiadać Europie lub nawet całej ludzkości upadek, a nawet zniszczenie atomowe. (…) Rodzi się w Europie i na całym globie ziemskim to, co było w historii ludzkości marzeniem największych geniuszów i słynnych proroków – prawdziwa wspólnota gospodarczo-techniczna, społeczno-polityczna i moralno-religijna.”

Dej pozōr tyż:  Piotr Masłowski: Imigranci, werbusy i inne chachary

Warto do tej idei wrócić!

Piotr Masłowski – senator RP

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

2 kōmyntŏrze ô „Piotr Masłowski: Tomasz Reginek

  • 9 lipnia 2025 ô 16:15
    Permalink

    Nie znam pańskich artykułów, chętnie przeczytam. Ze źródeł, które znam wnioskuje, że jego pogląd ewoluował w czasie. I to bardzo wyraźnie.

    Ôdpowiydz
  • 4 lipnia 2025 ô 07:32
    Permalink

    Na FB opublikowałem na grupie „Niezakamuflowana opcja śląska” niedawno cykl postów, z tłumaczeniem jego programatycznej broszury „Die Oberschlesische Frage” (Kwestia Górnośląska). Chyba nie zna Pan treści tej oublikacji, skoro napisał o ks. Tomaszu Reginku, co napisał. Reginek był zwolennikiem autonomii a nie niepodległości Górnego Śląska w granicach Polski. Aczkolwiek sam nie miał pojęcia o polskich realiach

    Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza