Olesno: Stowarzyszenie Opowiadamy nagrodzone w ogólnopolskim konkursie
Stowarzyszenie Opowiadamy spod Olesna w pierwszej dziesiątce w kraju – jako jedyne z województwa opolskiego w konkursie “Odkryj Swój Skarb 2021!” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.
Organizację pozarządową wyróżniono za projekt “Opowiadane Dziedzictwo” (dofinansowany z programu Działaj Lokalnie- Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Dolinę Stobrawy) w którym lokalna społeczność (głównie ze Świercza, Borek Małych i okolic) spotykała się przy ognisku czy na rajdzie by opowiadać sobie lokalne historie. Następnie uczyła się je ilustrować, by ostatecznie wydać książkę w języku śląskim. Tak więc opowieści i legendy swoich przodków, zebrane i zilustrowane przez lokalną społeczność by wspólnie wydać książkę. Autochtoni odkrywali swoją historię i kulturę by ją ocalić i przekazać dalej.
Oprócz tego zrealizowano film o tzw. powstaniu oleskim i postawiono witacz po śląsku w Świerczu: “Witōmy we Szywołdzie”.
Nie udało nam się zebrać wszystkich którzy byli zaangażowani na jednym zdjęciu – ale jest na nim Mateusz Pawełczyk pomysłodawca i główny realizator projektu. Trzyma on jednak książkę i plakat z wymienionymi wszystkimi zasłużonymi bez których ten projekt nigdy by się nie udał!
Taki sukces udało się osiągnąć pomimo niepopularnej centralnie wizji, powszechnie w projekcie używano języka śląskiego, opowiadano o preludium tzw. powstań śląskich z niepolskiej perspektywy czy zamieszczono w książce wspomnienia z przybycia (i ich radosnego powitania) do podoleskiego Brońca obrońców stolicy – Wrocławia po drugiej wojnie światowej.
Obecnie Stowarzyszenie realizowało teledysk dla zespołu “Zaginione Archiwum” gdzie wykorzystuje się starą muzykę nagraną na Śląsku. https://youtu.be/uLQbgBvuPZg
Prowadziło kampanie na temat możliwości deklarowania w spisie powszechnym narodowości śląskiej oraz używania języka śląskiego: https://youtu.be/NO55xqJW48w
Zakończono również realizację filmu “Jak przi piyrzu” oraz realizowany jest film o tzw. trzecim powstaniu śląskim zwanym również tajną wojną polsko-niemiecką. Produkcja realizowana jest przy wsparciu Samorządu Województwa Opolskiego, jednak odbywa się zbiórka na możliwość wydania filmów na nośniku i dostarczeniu bezpłatnie do ośrodków edukacji i kultury: https://zrzutka.pl/9uz2je
Sehr gut, Tak trzimac!