Odra Wodzisław mimo turbulencji w klubie wygrywa w meczu na szczycie [FOTORELACJA]

Końcówka sezonu w Wodzisławiu Śląskim obfituje w emocje. Po spektakularnej przegranej z Podbeskidziem 0:8 Odra zwolniła dotychczasowego trenera. Jak na te wydarzenia zareagował zespół Dumy Wodzisławia i jak poradził sobie w meczu z wysoko notowanym rywalem zza miedzy?

Zespół prowadzi w rozgrywkach ze sporą przewagą nad grupą pościgową, gra niezłą piłkę a mimo to pozbywa się swojego trenera. Rzadka sytuacja, ale równie rzadko zdarza się, by lider przegrywał z drużyną ze środka tabeli różnicą ośmiu bramek. Dużo dzieje się ostatnio w Odrze Wodzisław. Drużynę poprowadzi już trzeci w tym sezonie szkoleniowiec. Zwolnionego po blamażu w Bielsku-Białej Arkadiusza Tracza zastąpił Damian Nowak, związany wcześniej z klubami na tym poziomie rozgrywek z okolic Częstochowy.

Trener Damian Nowak z dyrektorem Damianem Wróblem

Wodzisławianie z nowym trenerem mieli się w sobotnie popołudnie zmierzyć z Unią Turza Śląska. Kluby łączy nie tylko geograficzna bliskość, ale i walka o awans już na niższym szczeblu rozgrywkowym. Także wielu piłkarzy w obu zespołach miało dłuższe lub krótsze epizody w zespole przeciwnika. Unia Turza Śląska ma w swojej kadrze rutyniarzy z ekstraklasową przeszłością w Odrze Wodzisław, takich jak Piotr Szymiczek czy Szymon Jary. Największą gwiazdą i jednocześnie kapitanem zespołu jest jednak Dariusz Pawlusiński, niegdyś gwiazda Cracovii. Piłkarz ten wie, jak się gra w Wodzisławiu – to wychowanek Odry, który nigdy nie zagrał w pierwszym zespole, za to w barwach krakowskiego zespołu strzelił jej kiedyś bramkę à la Roberto Carlos.

Kapitanowie drużyn Arkadiusz Lalko i Dariusz Pawlusiński

Ten mecz poza wspomnieniami dawno minionej świetności przyniósł też konkretną dawkę emocji. Oba zespoły były od pierwszych minut mocno zmotywowane i ich starcie było dobrym widowiskiem. Pierwszą stuprocentową sytuację miała Unia – Dariusz Pawlusiński strzela w słupek po podaniu… swojego syna, Dawida. Odra nie pozostaje dłużna – raz po raz szarżuje, głównie prawym skrzydłem, gdzie niezwykle groźny jest Patryk Dudziński. W jednej ze swoich dynamicznych akcji kładzie na murawie obrońcę Unii i dośrodkowuje celnie na głowę Adriana Garcii Tabali, a ten strzela swoją 21. bramkę w tym sezonie.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Rybnik: Rusza świąteczny jarmark
Adrian Garcia Tabala

Wydawało się, że Odra pójdzie za ciosem, ale to Unia strzela wyrównującą bramkę. Pawlusiński senior dośrodkowuje piłkę z rzutu rożnego a bramkarz Odry Michał Antkowiak się z nią mija, co skrzętnie wykorzystuje Paweł Staniczek, nota bene wychowanek wodzisławskiego klubu. Pozyskany w zimowym okienku transferowym z Anglii młody golkiper rehabilituje się już wkrótce później, broniąc w sytuacji sam na sam z przeciwnikiem. Końcówka pierwszej połowy należy już jednak do Odry Wodzisław, dynamiczne, ale i przemyślane ataki dają skutek bramkowy. Po rzucie rożnym piłka trafia do stojącego na szesnastym metrze Marcina Wodeckiego. Ten spokojnie przyjął piłkę i efektownym strzałem wewnętrzną częścią stopy nie dał szans rozpaczliwie interweniującemu bramkarzowi Marcinowi Musiołowi.

Piłka wlatuje do bramki po strzale Marcina Wodeckiego
Piłka wlatuje do bramki po strzale Marcina Wodeckiego

Druga połowa optycznie należała do zespołu z Turzy Śląskiej, ale Unia nie potrafiła swojej przewagi skonkretyzować. Konkretniejsza była Odra, który wyprowadzała groźne kontrataki. Wodzisławianom w drugiej części meczu brakowało jednak skuteczności, swoje świetne okazje marnowali Tabala, Wodecki czy Zdunek. Ten ostatni pogrążył jednak swoich rywali w ostatniej minucie. Pawłowi Zdunkowi asystował najlepszy w tym meczu 33-letni były zawodnik ekstraklasowej Odry, Górnika i Podbeskidzia Marcin Wodecki.

Radość Pawła Zdunka po zdobytej bramce
Radość Pawła Zdunka po zdobytej bramce

Zaraz po trzeciej bramce sędzia zakończył spotkanie a piłkarze Unii załamani nie podnosili się długo z murawy. Ta przegrana oznacza koniec ich marzeń o awansie. Także droga liderującej w tabeli Odry Wodzisław nie będzie spacerkiem – do końca sezonu zostało jeszcze kilka meczów, a zwycięzca grupy 2 IV ligi śląskiej zagra baraż ze zwycięzcą grupy 1, którym najprawdopodobniej zostanie Raków II Częstochowa, który jest na fali i którego pierwsza drużyna zdobyła właśnie pierwszy w historii Puchar Polski. Wodzisławianie nie powinni jednak załamywać rąk – drużyna grająca z taką ambicją i tak dobrze łącząca doświadczenie z młodością w żadnym meczu nie stoi na straconej pozycji.

Dej pozōr tyż:  Bytom: nowa wystawa czasowa w MGB

 

ODRA WODZISŁAW ŚLĄSKI – KS UNIA TURZA 3:1 (2:1)
1 – 0 Adrian Garcia Tabala 19 min. (głową)
1 – 1 Paweł Staniczek 30 min.
2 – 1 Marcin Wodecki 38 min.
3 – 1 Paweł Zdunek 90+4 min.

ODRA WODZISŁAW ŚLĄSKI. : Michał Antkowiak – Artur Gać, Arkadiusz Lalko (72. Maciej Kłosek), Michał Wiśniewski, Jakub Białas – Patryk Dudziński (65. Piotr Zieliński), Krzysztof Krzyżok, Paweł Zdunek, Marcin Wodecki, Jakub Rosiak (88. Arkadiusz Woś) – Adrian Garcia Tabala (90+2. Daniel Podbioł)
Trener: Damian Nowak

KS UNIA TURZA ŚLĄSKA: Marcin Musioł – Bartosz Łyczko, Piotr Szymiczek, Szymon Jary, Michał Mazur – Dariusz Pawlusiński, Paweł Staniczek, Kamil Kuczok (77. Kamil Tront), Szymon Kalisz, Sławomir Musiolik (52. Michał Rycka) – Dawid Pawlusiński
Trener: Marek Hanzel

 

 

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza