Nacjonalizacja prasy i mediów lokalnych

Nacjonalizacja prasy i mediów lokalnych to fatalna wiadomość dla wolności słowa, czytelnictwa i rynku prasowego. Cudaczny ruch Orlenu doskonale pokazuje jak głęboko przesiąknięte PRL-em jest myślenie rządowych polityków. Ich wzorem medialnym jest RSW Prasa-Książka-Ruch, ideałem przedsiębiorstwa Zjednoczenie Przemysłu Wszelakiego.

Nacjonalistyczna intuicja podpowiada im, że niemiecki przedsiębiorca działa w interesie Niemiec. Skąd mają wiedzieć, że przedsiębiorca działa w interesie swojej firmy? Myśl nacjonalistyczna to myśl magiczna, buja się w różowej rzeczywistości, refleksja prosta jak gazrurka.

Przejęcie redakcji prasowych przez paliwowy koncern to śmierć lokalnej prasy papierowej. Zarżną jak Trójkę. To nie czytelnicy utrzymują Gazety Polskie i inne Sieci – one trwają, bo doją państwową kasę. Czytelnicy starych regionalnych tytułów odejdą, nowych nie będzie. Sprzedaż siądzie, reklamodawcy uciekną. W ekonomii PRL to nie problem, zacznie się ssanie z państwowych firm. No, ale uciechę będzie miało kilkuset panów, którzy na rynku medialnym nie mieliby szans na pracę. Dla nich zaczyna się złoty okres.
To nie żaden model węgierski, nie musimy importować wzorów. To już tu było, elity państwa znają i lubią, bo przypomina im młodość.

Grzegorz Kopaczewski (ur. 1977) – absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Autor książek “Global nation. Obrazki z czasów popkultury” (2004), “Huta” (2007) i wydanej niedawno “1989”. Mieszka w Chorzowie.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Soika: Nadchodzi dzień zapłaty

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

3 kōmyntŏrze ô „Nacjonalizacja prasy i mediów lokalnych

 • 8 grudnia 2020 ô 19:07
  Permalink

  Niestetety narodowy polski socjalizm przezywa Po Latach PRL swoj renesans juz od paru lat. Grozniejsze jest natomiast, to ze dzieje sie to teraz za polityczna aprobata wiekszosci Polakow I o zgrozo tez wielu Ślazakow. To budzi moje wontpliwosci, co szafnymy i teraz. Jak staro kasta narodowych polskich socjalistow zdonzy wychowac nowych, to rychtuje nom sie kupa ciynzkich Lot pod tym zglyndym.

  Ôdpowiydz
 • 8 grudnia 2020 ô 07:45
  Permalink

  Kontrolowanie całej prasy komunistom też nie pomogło, nawet w czasach gdy nie było internetu.
  Szafnymy i to!

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza