Katowice zasypane hulajnogami. Co dalej? Zaproszenie na debatę

Miasta Idei w metropolii: 400 hulajnóg w Katowicach, kto zadba o porządek?

Zapraszamy na debatę oraz warsztaty, które będą poświęcone kwestii hulajnóg w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dziś można je wypożyczać w Katowicach oraz Gliwicach, ale niektóre firmy już zapowiadają, że za jakiś czas chcą zaoferować swoje usługi w kolejnych miastach. A to oznacza, że również w nich pojawi się problem związany z parkowaniem hulajnóg. Dlatego na warsztatach i podczas rozmowy z ekspertami chcemy się zastanowić, jak uporządkować tę kwestię. Czy internetowe komunikaty operatorów sprowadzające się do sloganów na temat kultury wystarczą? A może, wzorem Warszawy, źle zaparkowane hulajnogi powinny być wywożone z centrum do magazynu i czekać tam, aż właściciel je odbierze? Czy operator powinien płacić kary za utrudnienia? A może użytkownik? Czy właściciel hulajnogi powinien płacić miastu za to, że korzysta z jego przestrzeni? Jak przekonać użytkowników do odpowiedniego i bezpiecznego korzystania z hulajnóg?

O tym będziemy rozmawiać już 13 listopada. Spotkamy się w „Scenie w Malarni” Teatru Śląskiego w Katowicach na ul. Teatralnej 2a. O godz. 17 rozpoczniemy warsztaty dla mieszkańców (prosimy o zapisy pod adresem przemyslaw.jedlecki@agora.pl), zaś o godz. 18.30 planujemy otwartą debatę. Udział w niej wezmą: Adriana Kamińska-Flak z Urzędu Miasta w Katowicach, Marcin Domański z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Paweł Maliszewski, współzałożyciel blinkee.city, przedstawiciele firmy Hive oraz Arkadiusz Pilarski, Expert Brand Experience odpowiedzialny za projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim.

(mat. prasowe)

Dej pozōr tyż:  Śląski handmade w M1 Zabrze

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza