Katowice: powstał pierwszy socjalny sklep w Polsce

Pierwszy w Polsce sklep socjalny rozpoczął działalność przy ul. Tysiąclecia 82 na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Wsparciem objętych zostanie 6000 osób, które są w trudnej sytuacji materialnej. Ceny artykułów nie przekroczą 50 proc. wartości rynkowej – „Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny” – mówi Piotr Kochanek, wiceprezes fundacji Wolne Miejsce, która jest inicjatorem powstania sklepu socjalnego wraz z punktem kawowym. Projekt wsparli Miasto Katowice, miejscowe przedsiębiorstwa oraz sklep IKEA Katowice. – „Naszą wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Nie tylko dla naszych klientów, którzy kupują u nas produkty wyposażenia wnętrz, ale także dla lokalnej społeczności. Od lat dbamy o to, aby być dobrym sąsiadem. To szczególnie ważne teraz” – podkreśla Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego IKEA w Katowicach.

W sklepie będzie można kupić jedzenie, artykuły chemiczne, a także ubrania. Ceny artykułów nie przekroczą 50 procent ceny rynkowej. Do zakupów będzie uprawniała specjalne karta wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, fundację lub decyzją prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej. Ta ostatnia forma pomocy skierowana jest do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji, ale na co dzień nie są klientami ośrodka pomocy społecznej.

– „W ofercie sklepu będą dostępne produkty z krótkim terminem przydatności, które będziemy pozyskiwać od naszych partnerów. Dzięki temu zostaną uratowane one przed zmarnowaniem. W tym miejscu będzie funkcjonował także punkt kawowy, który jest ważnym elementem całego projektu. To tutaj osoby potrzebujące i zagrożone wykluczeniem społecznym będą mogły usiąść i spotkać się nie tylko w swoim gronie, ale także w towarzystwie naszych wolontariuszy oraz znanych i lubianych, zaprzyjaźnionych z fundacją osób, które regularnie – kiedy będzie to już możliwe – zamierzamy zapraszać. Chcemy, aby dzieliły się one swoimi historiami, a może i życiowymi poradami”mówi Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  "Ajncla" ôtwiyrŏ sie we nowym placu

Powstanie tego miejsca nie byłoby możliwe, gdyby nie szerokie wsparcie, jakie otrzymała fundacja.

Inicjatywę Fundacji Wolne Miejsce wsparli samorząd Miasta Katowice, miejscowe przedsiębiorstwa oraz IKEA Katowice. Współpraca z firmą rozpoznawalną na całym świecie ma dla nas wymiar nie tylko finansowy, ale także moralny, ponieważ połączyliśmy wspólne elementy naszych misji związanych z odpowiedzialnością społeczną. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – mówi o pomocy IKEA Katowice Piotr Kochanek.

IKEA Katowice od lat angażuje się w projekty społeczne na rzecz lokalnej społeczności. Współpraca z fundacją Wolne Miejsce przypada w wyjątkowym czasie, bo w roku, kiedy sklep w Katowicach świętuje 20-te urodziny.

– „Naszą wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Nie tylko dla naszych klientów, którzy kupują u nas produkty wyposażenia wnętrz, ale także dla lokalnej społeczności. Od lat dbamy o to, aby być dobrym sąsiadem. To szczególnie ważne teraz. W ostatnim czasie w ramach inicjatywy #PomagamyRazem darowizny produktowe przekazaliśmy szpitalom w Częstochowie, Sosnowcu, Pilchowicach oraz Katowicach. Nie zapomnieliśmy także o personelu medycznym. Pracownicy Działu IKEA Food, w ramach akcji #WzywamyPosiłki, przygotowywali obiady dla pracowników medycznych z Chorzowa oraz Katowic. Ponownie wsparliśmy także Centrum Zimbardo. Cieszymy się, że do tych podmiotów dołączyła także Fundacja Wolne Miejsce. To dla nas tym cenniejsze, że wkraczamy w Rok Zrównoważonego Rozwoju, podczas którego będziemy jeszcze bardziej koncentrować nasze działania na ofercie zrównoważonych produktów oraz inspirować i umożliwiać milionom ludzi lepsze i bardziej przyjazne dla środowiska życie na co dzień. Idea niemarnowania jedzenia jest nam bliska. Do wyposażenia sklepu wykorzystaliśmy produkty, które w zdecydowanej większości można rozłożyć na części i przeznaczyć do recyklingu lub odzysku energetycznego. Wśród nich są m.in. regały IVAR, stoły i krzesła LISABO, stoliki kawowe YPPERLIG– mówi Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego IKEA w Katowicach.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 18.04.2021

Co ważne ze sklepu będą mogli korzystać także wolontariusze fundacji Wolne Miejsce, a z punktu kawowego, oprócz posiadaczy specjalnej karty, także pozostali mieszkańcy (dla nich ceny będą standardowe).

– „Dzięki temu ściągamy z osób potrzebujących pewnego rodzaju stygmatyzację, która mogłaby ich dotknąć, ponieważ de facto nie będzie wiadomo ostatecznie, kto w danym momencie będzie robić zakupy w sklepie, czy korzystać z oferty punktu kawowego. Dzięki temu ci najbardziej potrzebujący będą mieć możliwość powrotu do obiegu społecznego, m.in. poprzez integrację z innymi, a o co my – jako fundacja – także zadbamy. Chcemy, żeby znów poczuli się godnie. Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny” – podkreśla wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

IKEA nie tylko przekazała meble stanowiące wyposażenie sklepu oraz punktu kawowego, ale także podzieliła się wiedzą i zaplanowała aranżacje przestrzeni. W inicjatywę zaangażowali się także pracownicy, którzy pomagali w skręcaniu mebli, a także przekazali środki finansowe z firmowej aukcji charytatywnej.

– „Wnętrze kawiarni i sklepu zostało zaprojektowane w stylu skandynawskim z elementami stylu industrialnego. W projekcie dominuje naturalne drewno, które przeplata się z czarnymi, stalowymi elementami. Odpowiednio dobrane zestawienie kolorów i materiałów sprawia, że wnętrze ma unikalny charakter. Cechuje je prostota oraz minimalizm. W zaprojektowanej przestrzeni znajdziemy również materiały w odcieniach szarości i zieleni, które nawiązują do stylu loftowego. Połączenie oświetlenia o industrialnym charakterze ze szklanymi abażurami nadaje przestrzeni indywidualnego charakteru. Przestrzeń została zaprojektowana w taki sposób, aby jej użytkownicy mogli czuć się w niej dobrze, swobodnie oraz chętnie wracali do tego miejsca” opowiada Katarzyna Kapler, projektantka wnętrz z IKEA Katowice.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 5.04.2021

Sklep socjalny w Katowicach będzie otwarty od czwartku, 10 grudnia 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza