Katowice: powstał pierwszy socjalny sklep w Polsce

Pierwszy w Polsce sklep socjalny rozpoczął działalność przy ul. Tysiąclecia 82 na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Wsparciem objętych zostanie 6000 osób, które są w trudnej sytuacji materialnej. Ceny artykułów nie przekroczą 50 proc. wartości rynkowej – „Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny” – mówi Piotr Kochanek, wiceprezes fundacji Wolne Miejsce, która jest inicjatorem powstania sklepu socjalnego wraz z punktem kawowym. Projekt wsparli Miasto Katowice, miejscowe przedsiębiorstwa oraz sklep IKEA Katowice. – „Naszą wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Nie tylko dla naszych klientów, którzy kupują u nas produkty wyposażenia wnętrz, ale także dla lokalnej społeczności. Od lat dbamy o to, aby być dobrym sąsiadem. To szczególnie ważne teraz” – podkreśla Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego IKEA w Katowicach.

W sklepie będzie można kupić jedzenie, artykuły chemiczne, a także ubrania. Ceny artykułów nie przekroczą 50 procent ceny rynkowej. Do zakupów będzie uprawniała specjalne karta wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, fundację lub decyzją prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej. Ta ostatnia forma pomocy skierowana jest do osób, które nagle znalazły się w trudnej sytuacji, ale na co dzień nie są klientami ośrodka pomocy społecznej.

– „W ofercie sklepu będą dostępne produkty z krótkim terminem przydatności, które będziemy pozyskiwać od naszych partnerów. Dzięki temu zostaną uratowane one przed zmarnowaniem. W tym miejscu będzie funkcjonował także punkt kawowy, który jest ważnym elementem całego projektu. To tutaj osoby potrzebujące i zagrożone wykluczeniem społecznym będą mogły usiąść i spotkać się nie tylko w swoim gronie, ale także w towarzystwie naszych wolontariuszy oraz znanych i lubianych, zaprzyjaźnionych z fundacją osób, które regularnie – kiedy będzie to już możliwe – zamierzamy zapraszać. Chcemy, aby dzieliły się one swoimi historiami, a może i życiowymi poradami”mówi Piotr Kochanek, wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 16.03.2025

Powstanie tego miejsca nie byłoby możliwe, gdyby nie szerokie wsparcie, jakie otrzymała fundacja.

Inicjatywę Fundacji Wolne Miejsce wsparli samorząd Miasta Katowice, miejscowe przedsiębiorstwa oraz IKEA Katowice. Współpraca z firmą rozpoznawalną na całym świecie ma dla nas wymiar nie tylko finansowy, ale także moralny, ponieważ połączyliśmy wspólne elementy naszych misji związanych z odpowiedzialnością społeczną. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni” – mówi o pomocy IKEA Katowice Piotr Kochanek.

IKEA Katowice od lat angażuje się w projekty społeczne na rzecz lokalnej społeczności. Współpraca z fundacją Wolne Miejsce przypada w wyjątkowym czasie, bo w roku, kiedy sklep w Katowicach świętuje 20-te urodziny.

– „Naszą wizją jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Nie tylko dla naszych klientów, którzy kupują u nas produkty wyposażenia wnętrz, ale także dla lokalnej społeczności. Od lat dbamy o to, aby być dobrym sąsiadem. To szczególnie ważne teraz. W ostatnim czasie w ramach inicjatywy #PomagamyRazem darowizny produktowe przekazaliśmy szpitalom w Częstochowie, Sosnowcu, Pilchowicach oraz Katowicach. Nie zapomnieliśmy także o personelu medycznym. Pracownicy Działu IKEA Food, w ramach akcji #WzywamyPosiłki, przygotowywali obiady dla pracowników medycznych z Chorzowa oraz Katowic. Ponownie wsparliśmy także Centrum Zimbardo. Cieszymy się, że do tych podmiotów dołączyła także Fundacja Wolne Miejsce. To dla nas tym cenniejsze, że wkraczamy w Rok Zrównoważonego Rozwoju, podczas którego będziemy jeszcze bardziej koncentrować nasze działania na ofercie zrównoważonych produktów oraz inspirować i umożliwiać milionom ludzi lepsze i bardziej przyjazne dla środowiska życie na co dzień. Idea niemarnowania jedzenia jest nam bliska. Do wyposażenia sklepu wykorzystaliśmy produkty, które w zdecydowanej większości można rozłożyć na części i przeznaczyć do recyklingu lub odzysku energetycznego. Wśród nich są m.in. regały IVAR, stoły i krzesła LISABO, stoliki kawowe YPPERLIG– mówi Monika Kosakiewicz-Komasara, kierownik ds. klienta biznesowego, lokalnego marketingu/zrównoważonego IKEA w Katowicach.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 9.03.2025

Co ważne ze sklepu będą mogli korzystać także wolontariusze fundacji Wolne Miejsce, a z punktu kawowego, oprócz posiadaczy specjalnej karty, także pozostali mieszkańcy (dla nich ceny będą standardowe).

– „Dzięki temu ściągamy z osób potrzebujących pewnego rodzaju stygmatyzację, która mogłaby ich dotknąć, ponieważ de facto nie będzie wiadomo ostatecznie, kto w danym momencie będzie robić zakupy w sklepie, czy korzystać z oferty punktu kawowego. Dzięki temu ci najbardziej potrzebujący będą mieć możliwość powrotu do obiegu społecznego, m.in. poprzez integrację z innymi, a o co my – jako fundacja – także zadbamy. Chcemy, żeby znów poczuli się godnie. Wierzymy, że ten model wsparcia, którego celem jest utrzymanie i przywrócenie godności potrzebujących osób, a nie rozdawnictwo pieniędzy, stanie się powszechny” – podkreśla wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce.

IKEA nie tylko przekazała meble stanowiące wyposażenie sklepu oraz punktu kawowego, ale także podzieliła się wiedzą i zaplanowała aranżacje przestrzeni. W inicjatywę zaangażowali się także pracownicy, którzy pomagali w skręcaniu mebli, a także przekazali środki finansowe z firmowej aukcji charytatywnej.

– „Wnętrze kawiarni i sklepu zostało zaprojektowane w stylu skandynawskim z elementami stylu industrialnego. W projekcie dominuje naturalne drewno, które przeplata się z czarnymi, stalowymi elementami. Odpowiednio dobrane zestawienie kolorów i materiałów sprawia, że wnętrze ma unikalny charakter. Cechuje je prostota oraz minimalizm. W zaprojektowanej przestrzeni znajdziemy również materiały w odcieniach szarości i zieleni, które nawiązują do stylu loftowego. Połączenie oświetlenia o industrialnym charakterze ze szklanymi abażurami nadaje przestrzeni indywidualnego charakteru. Przestrzeń została zaprojektowana w taki sposób, aby jej użytkownicy mogli czuć się w niej dobrze, swobodnie oraz chętnie wracali do tego miejsca” opowiada Katarzyna Kapler, projektantka wnętrz z IKEA Katowice.

Dej pozōr tyż:  Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności Fundacji prof. Joanny Rostropowicz

Sklep socjalny w Katowicach będzie otwarty od czwartku, 10 grudnia 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza