Historia pewnej fotografii: Rodzina Hochberg von Pless

Historia pewnej fotografii. 

Rodzina Hochberg von Pless na królewskim spotkaniu w Rangemore Hall – 1907

Arystokracja europejska przełomu XIX i XX wieku nie znała granic. Zarówno geograficznych, jak i społecznych. Królewskie salony, wielkie rezydencje i dyplomatyczne przyjęcia były przestrzenią, w której elity z różnych krajów przenikały się swobodnie – dzieląc wpływy, majątki i towarzystwo. Jednym z takich wydarzeń było spotkanie na najwyższym szczeblu w Rangemore Hall, które odbyło się 5 stycznia 1907 roku.

Małżeństwo ponad granicami

Jednym z najbardziej charakterystycznych gości tego wydarzenia była księżna Daisy von Pless – postać, która stała się ikoną swojej epoki. Urodzona jako Maria Teresa Cornwallis-West, pochodziła z angielskiej, choć zubożałej arystokracji. W 1890 roku, podczas pobytu Jana Henryka XV von Pless w Londynie (gdzie pełnił funkcję sekretarza ambasady niemieckiej), doszło do ich spotkania.

Ślub odbył się 8 grudnia 1891 roku w kościele św. Małgorzaty w Westminsterze. Świadkami byli książę Walii Edward (późniejszy król Edward VII) i księżna Aleksandra, a królowa Wiktoria udzieliła młodej parze błogosławieństwa. Co ciekawe, wbrew zwyczajowi to rodzina Hochbergów opłaciła koszty ceremonii i posagu.

Daisy, mimo swego pochodzenia, szybko wrosła w kręgi najwyższej arystokracji europejskiej. Zyskała sławę jako osoba błyskotliwa, charyzmatyczna i odważna – a jej śląska rezydencja w Książu stała się jednym z centrów życia towarzyskiego Europy Środkowej.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Rangemore Hall – spotkanie elit

Rezydencja Rangemore Hall w hrabstwie Staffordshire,w styczniu 1907 roku gościła króla Edwarda VII wraz z małżonką królową Aleksandrą i …jego oficjalną kochanką, panią Alice Keppel. Obecność zarówno żony, jak i metresy monarchy podczas jednej uroczystości była szeroko komentowana, choć nie była już w tamtym czasie niczym nadzwyczajnym w edwardiańskich kręgach towarzyskich.

Dej pozōr tyż:  Zdarzyło się w lipcu – śląskie kalendarium

W wydarzeniu uczestniczyła również para książęca Daisy i Henryk von Pless, co podkreślało ich silną pozycję wśród arystokracji Europy. Zdjęcie wykonane podczas tego spotkania stało się cennym świadectwem międzykulturowych powiązań elity fin de siècle’u.

Opis historycznej fotografii z Rangemore Hall (1907)

Rząd tylny, stojący:

  1. Ambasador Austro-Węgier, 6. Lady Alice Stanley

Rząd środkowy, stojący: 

  1. Honorowy pułkownik Legge, 8. Markiz Soveral, 9. Księżna Devonshire, 10. pan Bass, 11. Lord Elcho, 12. panna J. Thornewill, 2. Jej Królewska Mość Królowa Aleksandra, 13. Lord Burton, 14. Lady Mar and Kellie, 4. książę Henryk von Pless

Rząd przedni, siedzący:

  1. Lady Noreen Bass, 16. panna Muriel Wilson, 17. Lady Desborough, 18. Lady de Grey,1. Jego Królewska Mość Król Edward VII, 19. Lady Burton, 3. księżna Daisy von Pless, 20. pani Keppel, 21. panna Thornewill.

Arystokratyczna „bawarka”

Tego typu fotografie uświadamiają, jak silne i naturalne były wówczas więzi między arystokracją różnych narodów. Patrząc na grupowe zdjęcie z Rangemore Hall, można odnieść wrażenie, że mamy przed sobą prawdziwą „bawarkę” — tea with milk: filiżankę wypełnioną składnikami z różnych źródeł — brytyjską etykietą, niemiecką potęgą gospodarczą, śląską elegancją i austriacką dyplomacją.

Choć różnorodna,  tworzyła jednolitą i spójną klasę społeczną.

Maciej Mischok

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza