Grzegorz Płonka śpiewa pieśni doktora Rogera
2 marca 2019, godzina 18.00, w Sali Kryształowej pałacu w Pszczynie GRZEGORZ PŁONKA przedstawi w koncercie swoją nową płytę “Vox ex Silesia”.
– Wydanie płyty Grzegorza Płonki “Vox ex Silesia” wiąże się z dwoma głównymi celami: uhonorowaniem postaci Juliusa Rogera i przybliżeniem współczesnemu odbiorcy zebranych przez niego pieśni ludowych, będących wyjątkowym dziedzictwem kultury muzycznej Górnego Śląska – tak mówi gospodarz wieczoru.
23 lutego 1819, czyli dokładnie 200 lat temu, w Niederstotzingen (ob. Powiat Ziemski Heidenheim w Badenii -Würtembergi w Niemczech) urodził się Julius August Roger (czytaj: Roger),
Doktor Roger był niemieckim lekarzem, przyrodnikiem, entomologiem, etnologiem i zbieraczem pieśni ludowych. Przyczynił się do lub to unowocześnienia szpitali w Pilchowicach, Rudach Wielkich i Rybniku.
Tylko na Górnym Śląsku odkrył i opisał 400 gatunków chrząszczy oraz kilkaset pieśni i piosenek ludowych w większości w języku polskim. Część tych zbiorów muzycznych została zadedykowana księciu raciborskiemu Viktorowi Moritzowi Karlowi I. herzogowi von Ratibor, Fürst von Corvey i wydana w Breslau (Wrocław):
Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku z muzyką. Skutsch, Breslau 1863.
Pieśni te na język niemiecki przełożył wielki poeta i bibliotekarz w Brerslau oraz Corvey autor słów hymnu niemieckiego August Heinrich Haoffmann von Fallersleben,
Ruda: Polnische Volkslieder der Oberschlesier. Freyschmidt, Cassel 1865.
Doktor Julius Roger po studiach był w Tybindze asystentem wybitnego profesora medycyny Kraka Wunderlicha – pioniera medycyny klinicznej. Roger był także Królewskim Radcą Dworu.
Jako entomolog współpracował z profesorem Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Berlinie Ernstem Gustavem Kraatzem, który o chrząszczach opublikował 1400 prac.
Julius Roger zmarł na udar mózgu w wieku 45 lat podczas polowania w Rachowicach. Grób doktora Rogera znajduje się w Rudach Wielkich.
Wydanie płyty Grzegorza Płonki “Vox ex Silesia” wiąże się z dwoma głównymi celami: uhonorowaniem postaci Juliusa Rogera i przybliżeniem współczesnemu odbiorcy zebranych przez niego pieśni ludowych, będących wyjątkowym dziedzictwem kultury Górnego Śląska.
Na płycie “Vox ex Silesia” znajdzie się 13 autorsko zaaranżowanych pieśni z opublikowanego w 1863 roku zbioru Rogera “Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”. Utwory na płytę dobrane zostały, by ukazać walory śląskiej muzyki ludowej na Górnym Śląsku oraz ukazać w tekście różne obrazy ludzkiego życia (pieśni pasterskie i rolnicze, miłosne, małżeńskie, wojackie itp.).
Materiał muzyczny został nagrany w składzie:
Grzegorz Płonka – śpiew
Tomasz Drozdek – instrumenty perkusyjne i etniczne
Kwartet smyczkowy Altra Volta:
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Leszek Sojka – skrzypce
Aleksandra Marko-Lech – altówka
Michał Lech – wiolonczela
Zapraszam na koncert Grzegorza Płonki, bo niewątpliwie interesującym będzie, jak uporał się z warstwami muzyczną i językową w swych aranżacjach i interpretacją.
Bilety w cenie 25 złotych można zakupić na stronie internetowej www.zamek-pszczyna.pl lub na miejscu w Muzeum Zamkowym Pszczynie. Więcej informacji pod telefonem: 32 210 30 37.
Płyta trafi do sprzedaży wkrótce i będzie ją można nabyć w sklepie stacjonarnym przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach lub w sklepie internetowym: www.fabrykasilesia.pl
Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych.