Der grosse Janja – ein Kattowitzer Roman

Aleksander Lubina

Der grosse Janja – ein Kattowitzer Roman

Rzecz dzieje sie w Kattowitz i we Zalenzu 1894/95.

Josef (Zeflik) Janja – mistrz piekarski ze Zalenza (Załęża) dowiaduje się, że do Kattowitz,   do Nowego Jorku Górnego Śląska,  ściąga dyrekcja Królewskich Kolei Żelaznych i buduje dziesięć kamienic dla urzędników. Domy stoją do dziś. W Katowicach na każdym kroku napotykam dzieła postaci opisanych w powieści Arnolda Ulitza.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Przetłumaczona powieść ukaże się w kwietniu 2023 w nakładzie limitowanym, a następnie    w wydawnictwie Silesia Progress.

Adaptację sceniczna jednego z wątków powieści została wyróżniona w roku 2022 w konkursie na jednoaktówkę po Śląsku.

Powieść wysłano panom Lechowi Majewskiemu. Robertowi Talarczykowi i Mirosławowi Neinertowi.

Pan Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, przeczyta fragmenty Wielkiego Janji 20 lutego 2023 o godzinie 18.00 w Katowicach na ulicy Panewnickiej 130 w ramach obchodów urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego. To doroczne spotkanie Komitetu Obrony Demokracji.   W tym roku pod hasłem Wieczór z historią. Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć Kattwotz. I Katowic oraz książek górnośląskiego środowiska literackiego.

Tak o spotkaniu pisze dr Anna Ciszewska:

„Zapraszamy na wieczór, w którym przeniesiemy się na chwilę do Katowic z przełomu XIX i XX wieku.

Miasto było wtedy młode i dynamicznie się rozwijało, kwitło życie kulturalne i towarzyskie.
Jednym z tych, którzy spędzili w nim młodość, był Arnold Ulitz. Na resztę życia zapamiętał niepowtarzalny klimat tego miasta. To była Jego Arkadia.  Przeniósł ją do świata literatury, gdzie króluje Zeflik Janja – człowiek prawy i dobry.

Dej pozōr tyż:  Mowa Piotra Zdanowicza z gali Genius Loci 2023

Dlaczego łączymy zapomnianą historię nieznanego w Polsce niemieckiego pisarza z osobą Władysława Bartoszewskiego?

Ponieważ Władysław Bartoszewski był człowiekiem, którego słowa o tym, że warto być przyzwoitym, dla wielu stały się życiową dewizą.

Być przyzwoitym, to także znać prawdę i umieć jej sprostać, nawet kiedy jest trudna.

Ponieważ nikt nie zrobił tyle dla polsko-niemieckiego pojednania.”

Projekt Wielki Janja to projekt Klubu Twórców Górnośląskich Karasol oraz instytucji współpracujących. O szczegółach będę informował na bieżąco.

Chętnie przetłumaczę także inne w języku polskim  nieznane powieści rozgrywające się na Górnym Śląsku.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; publicysta, pisarz, moderator procesów grupowych, edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

4 kōmyntŏrze ô „Der grosse Janja – ein Kattowitzer Roman

 • 19 lutego 2023 ô 19:16
  Permalink

  Wie wäre es mit einer Übersetzung ins Oberschlesische? Man hätte damit etwas, was es nicht gibt auf Polnisch als Übersetzung?

  Ôdpowiydz
  • 20 lutego 2023 ô 12:40
   Permalink

   Wie Sie es der Einladung entnehmen duerfen, gibt es diese Urbersetxung. Ich habe aber nichts dagegen, dass Sie die Urbersetxung ins Oberdchkedische und die Vdroeffentliichung finanzieren.

   Ôdpowiydz
 • 19 lutego 2023 ô 17:53
  Permalink

  Vielleicht lohnt es sich, wenn Sie diese Betraege suchen. Die gibt es auch hier.

  Ôdpowiydz
 • 18 lutego 2023 ô 11:32
  Permalink

  Ein irreführender Titel. Ich dachte schon, endlich hätte Herr Lubina einen Beitrag auf Deutsch verfasst und dann folgte die große Enttäuschung…
  … vielleicht eines Tages?

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza