Chorzów: Wesele Hutnicze w MHC
Z okazji 150 lat funkcjonowania Huty Batory, której wpływ na kształt dzielnicy Batory, jak i całego dzisiejszego Chorzowa jest niezaprzeczalny, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizuje w dniu 9 września br. przedsięwzięcie pn. „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Program uroczystości obejmuje niemal siedemdziesiąt wydarzeń artystycznych, naukowych, społecznych i edukacyjnych, które prezentować będą dziedzictwo hutnicze w nowej, atrakcyjnej formule.
Trudno wyobrazić sobie historię dzisiejszego Chorzowa bez Huty Bismarck czyli zakładu, który znamy współcześnie pod nazwą Batory. Zawsze podkreślam, że w naszym muzeum opowiadamy o historii dwóch hut, które stworzyły to miasto. Nie znając ich przeszłości nie zrozumiemy dzisiejszego Chorzowa. W zeszłym roku świętowaliśmy jubileusz Królewskiej, a teraz przyszedł czas na Batory. Jak zwykle będzie to wielka celebracja nie tyko dziejów europejskiego przemysłu, którego częścią zawsze był ten zakład, ale przede wszystkim wspólnoty, która wokół niego powstała – mówi Adam Kowalski, dyrektor instytucji.
Pierwsze wydarzenia, rozpoczną się od samego rana w „domu jubilatki” – dzielnicy Batory. Zaplanowano „mikrowyprawy” po terenie Walcowni Blach Batory, willi dyrektora Huty „Bismarck”, po budynku dawnej dyrekcji Huty Batory, a dzięki wsparciu PTTK Oddziału Batory w Chorzowie także po samej dzielnicy tropami „hutników z Batorego”. Bezpłatne wejściówki na rajzy dostępne są na stronie Muzeum.
Wesele hutnicze
Od g. 12.00 do 20.00 w Muzeum Hutnictwa zaplanowano niemal 70 wydarzeń. Działania zainauguruje huczne widowisko czyli WESELE HUTNICZE, w którym udział weźmie blisko 100 inscenizatorów. W rytm dźwięków skrzypiec, bębna i basów, ze śpiewem druhenek i chlipaniem starościn przewidziano: Polterabend, wykupiny, błogosławieństwo, wesele i oczepiny, a wszystko to w hutniczej scenerii. Widowisku towarzyszyć będzie konkurs na pierwszy taniec. Najzacniej prezentujące się pary otrzymają w nagrodę zestawy upominków. Muzeum zachęca widzów do przyjścia w tradycyjnych strojach śląskich bądź też ślubnych sukniach/garniturach, jak również do zabrania porcelany i wygodnych butów, które przydadzą się także podczas międzynarodowego happeningu tanecznego WORK IT OUT!
Atrakcje gorące jak hutniczy piec
Po weselu zaplanowana została cała gama aktywności m.in. dwie strefy warsztatowe dla rodzin z dziećmi, oprowadzania z przewodnikiem i animatorem, wspólne gotowanie, tradycyjny przemianek hutniczy, premiera jednoaktówki po śląsku oraz interaktywny koncert „Power of winds – Koncertowej Orkiestry Dętej”.
Na wystawie „Królestwo Żelaza” zaplanowane zostały pokazy pracy jednego z młotów hutniczych – uruchomionego po raz pierwszy młota kuźniczego Bêché.
W Strefie Maszyn będzie można zrobić swój własny młot i poćwiczyć drifty na hucie, zaś w Strefie Tradycji Hutniczych zapoznać się z hajduckimi superbohaterami, uszyć własny brelok z chorzowską kamienicą oraz poznać miejscowe legendy od podszewki. Fanów nudelzupy i marcepanowych kartofli niewątpliwie zainteresuje warzenie prosto z wnętrza wulkanu w towarzystwie Remigiusza Rączki. Interesująco zapowiada się również gra terenowa „Detektyw Batory na tropie” oraz wybuchowe warsztaty naukowe „Akademia Małego Hutnika – Alchemia na co dzień”.
Z Hutą Batory w sercu
W programie nie zabraknie także punktów poświęconych Hucie Batory/Bismarck. Muzeum zaplanowało interaktywne wykłady historyczne, opowieści o wspaniałych i wielkich karierach, które wyrastały w cieniu Huty Batory, a także podróż w czasie dzięki fotograficznemu wehikułowi. Całości wydarzeń towarzyszyć będzie św. Florian, który stanie się bohaterem jednoaktówki po śląsku autorstwa Bożeny Donnerstag, trzykrotnej laureatki konkursu „Jednoaktówka po śląsku”. Tekst premierowo przeczyta Teatr Reduta Śląska.
Udział w niemal wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. Warto jednak sprawdzić, na które należy dokonać wcześniejszej rezerwacji.
Zapraszamy na rodzinne fajrowanie z okazji jubileuszu Huty Batory.
150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory już 9 września. Szczegóły wydarzenia na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB. Rezerwacje telefoniczne w godzinach otwarcia muzeum: 32 704 96 31.