Bytom: Muzeum Górnośląskie z prestiżową nagrodą
Pogotowie kulturalne docenione! Muzeum Górnośląskie w Bytomiu z prestiżową nagrodą muzealną. Bytomska placówka jest autorem jednego z trzech najlepszych programów edukacyjnych 2019 roku. Muzealny projekt „Pogotowie kulturalne” otrzymał wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019. To najważniejszy konkurs dla muzealników w Polsce. Dzięki temu pomysłowi, osoby z chorobą nowotworową i innymi schorzeniami wykluczającymi udział w wydarzeniach kulturalnych, mają stały dostęp do informacji nie tylko z dziedziny kultury, sztuki, historii ale także przyrody, archeologii i etnografii. W 2019 roku program miał charakter stacjonarny i realizowany był na oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. W obecnym roku doczekał się kontynuacji w wersji online: w ramach projektu powstało 15 filmów edukacyjnych i koncertów.
W poniedziałek 19 października br. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczysta gala konkursowa w ramach Wydarzenia Muzealnego Roku Sybilla 2019. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Podczas gali Muzeum Górnośląskie zostało wyróżnione w 40. edycji konkursu. Nagroda Sybilli została przyznana w kategorii „Edukacja” za projekt „Pogotowie kulturalne”.
„Pogotowie kulturalne” – to program, którego celem jest upowszechniania kultury wśród osób dorosłych z chorobą nowotworową. Adresatami projektu są także ci, którzy z przyczyn zdrowotnych- niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym. To właśnie z myślą o nich przygotowano filmy z dziedziny sztuki, muzyki, przyrody, historii, archeologii, etnografii czy architektury. Filmy można oglądać, wchodząc poprzez muzealną stronę https://muzeum.bytom.pl/?page_id=17015.
Jednym z elementów projektu były także prelekcje prowadzone na dziennym oddziale chemioterapii, gdzie chorzy przyjmują tzw. chemię. W zeszłym roku taki cykl odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym imienia prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Raz w tygodniu na odział Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przyjeżdżali specjaliści z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki i przyrody przywożąc ze sobą jeden z najcenniejszych zabytków. Pacjenci poznali zasady tworzenia kolekcji, uczyli się metod opieki nad zabytkami poprzez warsztatowe spotkania z konserwatorami oraz poznawali działalność edukacyjną i około muzealną. W budynku katowickiego szpitala odbyły się także kameralne koncerty, nad których poziomem czuwało Śląskie Towarzystwo Muzyczne. W doborze tematyki i metod pracy z pacjentami muzealnicy ściśle współpracowali z psychologami klinicznymi.