Konkurs ku pamięci Josepha von Eichendorffa #12

Koło Gospodyń Wiejskich

Ligota Łabędzka

kgwligotalabedzka@gmail.com

 Klub Twórców Górnośląskich

KARASOL

zapraszają do udziału w konkursie ku pamięci Josepha von Eichendorfa i dla popularyzacji jego spuścizny.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W okolicach 10 marca 2023 przewidujemy finał konkursu o Josephie von Eichendorffie.

Do tego czasu na wachtyrzu.eu będziemy publikowali pytania i odpowiedzi przygotowane na finał.

Pytania i odpowiedzi są w trzech językach – tym razem po górnośląsku Eugeniusza Kosmały.

W finale planujemy  jedynie zagadnienia uprzednio opublikowane na wachtyrzu.eu.

Finał zostanie przeprowadzony jako gra planszowa. Zgłoszenia do udziału w finale prosimy kierować na  adres: IQKarasol@gmail.com

 

Pytania  i odpowiedzi, zestaw dwunasty: 

 

1.a. Kim byli rodzice Eichendorffa? 1.b. Na czym polegała praca Adolfa Theodora Rudolfa Freiherra von Eichendorffa? 1.c. W czyim służbie był Adolf Theodor Rudolf Freiherr von Eichendorff? Rodzicami Eichendorffa byli pruski oficer Adolf Theodor Rudolf Freiherr von Eichendorff (1756-1818) i jego żona Karoline z domu Freiin von Kloch (1766-1822).

 

2.a. Z jakiej rodziny pochodziła matka Eichendorffa? 2 B. Kto odziedziczył Zamek Lubowitz? Jego matka pochodziła ze śląskiej rodziny szlacheckiej, z której majątku odziedziczyła zamek Lubowitz.

 

3.a. Jak długo rodzina Eichendorffów mieszkała na Śląsku? 3.b. Jakie było wyznanie von Eichendorffa? Katolicka rodzina szlachecka Eichendorffów ma swoją siedzibę na Śląsku od XVII wieku.

 

4.a. Który uczył Josepha von Eichendorffa w domu w latach 1793-1801 ze swoim starszym o półtora roku bratem Wilhelmem von Eichendorffem Józefa uczył w domu w latach 1793-1801 pastor Bernhard Heinke wraz ze starszym o półtora roku bratem Wilhelmem von Eichendorffem.

 

5.a. Co czytał Joseph von Eichendorff, gdy był młody? Oprócz obszernej lektury powieści przygodowych i rycerskich oraz starożytnych legend, nastąpiły jego pierwsze dziecięce próby literackie.

 

6.a. Dokąd udał się Joseph von Eichendorff? W 1794 wyjechał do Pragi, w 1799 do Karlsbadu i ponownie do Pragi, po czym w pierwszych zapiskach zapisał swoje wrażenia z podróży.

 

7.a. Kiedy dokładnie zaczęły się wpisy do pamiętnika Eichendorffa i pisanie historii naturalnej z własnymi ilustracjami? 12 listopada 1800 roku zaczął pisać swój pamiętnik i historię naturalną z własnymi ilustracjami.

 

8.a. Kiedy dokładnie Joseph i Wilhelm Eichendorff zaczęli uczęszczać do katolickiego liceum Macieja we Wrocławiu? 8.b. Gdzie mieszkali Józef i Wilhelm w latach 1801 – 1804? W październiku 1801 r. Józef i Wilhelm zaczęli uczęszczać do katolickiego gimnazjum Macieja we Wrocławiu, przebywając w klasztorze św. Józefa (do 1804).

 

9.a. Kto umożliwił uczęszczanie do liceum? 9.b. Kto doznał ruiny biznesowej w 1800 roku? Kuzyn jego ojca, Johann Friedrich von Eichendorff, umożliwił mu uczęszczanie do gimnazjum, udzielając wsparcia finansowego, ponieważ jego ojciec – który był właścicielem kilku nieruchomości – rok wcześniej doznał ruiny biznesowej i uciekał przed wierzycielami .

 

10 a. Co wiadomo z tego okresu? Z tego okresu znane są częste wizyty w teatrze i wczesne wiersze.

 

11.a. Kiedy nawiązała się przyjaźń z dzieciństwa z jego kolegą z klasy Josephem Christianem von Zedlitzem? Tu również nawiązała się przyjaźń dzieciństwa z jego kolegą z klasy Josephem Christianem von Zedlitzem.

 

12.a. Gdzie studiował Eichendorff w latach 1805-1806? 12.b. Na czyje wykłady uczęszczał Eichendorff w Halle w latach 1805-1806? 12.c. Co studiował Eichendorff w Halle? W latach 1805-1806 Eichendorff studiował prawo w Halle, a także uczęszczał na wykłady filologiczne Friedricha Augusta Wolfa, Friedricha Schleiermachera i Henricha Steffensa.

 

13.a. Czego doświadczył Eichendorff podczas wizyty w teatrze w Bad Lauchstädt? Podczas wizyty w teatrze w Bad Lauchstädt doświadczył gościnnego występu weimarskiej sceny Goethego.

 

14.a. Dokąd Eichendorff udał się w podróż przez góry Harz? Podróż przez góry Harz zaprowadziła go do Hamburga i Lubeki.

 

15.a. Kiedy Eichendorff wrócił do zamku Lubowitz? W sierpniu 1806 Eichendorff wrócił z Halle do zamku Lubowitz, gdzie prowadził życie towarzyskie przy balach i polowaniach w okolicy.

 

16.a. Dlaczego zdecydowałeś się kontynuować studia w Heidelbergu? W maju 1807 roku, po rozpoczęciu oblężenia sąsiedniej miejscowości Cosel przez wojska napoleońskie i bawarskie, podjęto decyzję o kontynuowaniu studiów w Heidelbergu, aby uniknąć wojennych wydarzeń.

 

17.a. Dlaczego Eichendorff zdecydował się kontynuować studia w Heidelbergu? Heidelberg w nowym Wielkim Księstwie Badenii, które było częścią napoleońskiej konfederacji reńskiej, nie był zagrożony atakiem, a po 1803 r. w uniwersytet zainwestowano wiele.

 

18.a. Jak wybrano trasę do Heidelbergu? Trasa podróży została również wybrana w taki sposób, aby omijać zagrożone wojną tereny pruskie.

 

19.a. Dlaczego wybrano objazd południowy przez Morawy, Austrię i Bawarię do Heidelbergu? Zamiast tego wybrano objazd południowy przez Morawy, Austrię i Bawarię.

 

20.a. Dokąd obaj bracia pojechali 4 maja 1807 przez Linz, Regensburg i Norymbergę? Obaj bracia wyjechali 4 maja 1807 r. i przez Linz, Ratyzbę i Norymbergę udali się do Heidelbergu.

 

21.a. Kogo Eichendorff spotkał na krótko w Heidelbergu? Eichendorff uczęszczał tam na wykłady prawnicze u Antona Friedricha Justusa Thibauta, ale uczęszczał m.in. także te Josepha Görresa. Z Achimem von Arnim stał się znany przelotnie; bliższa przyjaźń łączyła go z poetą Otto von Loebenem („Isidorus orientalis”).

 

22.a. Czym była „Liga Eleuzyjska”? Wraz z przyjaciółmi teologami Friedrichem Straussem i Wilhelmem Budde (1786-1860, pseudonim „Astralis”) utworzyli „Ligę Eleuzyjską” i wymieniali się poezją.

 

23.a. Dokąd Eichendorff udał się w swojej edukacyjnej podróży w kwietniu 1808 roku? W kwietniu 1808 r. Eichendorff podjął edukacyjną podróż zainicjowaną przez Görresa, która zabrała go przez Strasburg do Paryża.

 

24.a. Jakie miasta odwiedził Eichendorff podczas swojej edukacyjnej podróży w kwietniu – maju 1808 roku? 13 maja udał się z Heidelbergu przez Würzburg i Norymbergę do Ratyzbony, gdzie dotarł 25 maja 1808 roku.

 

25.a. Dokąd Eichendorff udał się w swojej edukacyjnej podróży w 1808 r. na statku pocztowym na Dunaju? Stamtąd kontynuowano podróż łodzią pocztową na Dunaju do Wiednia.

 

26.a. Dokładnie kiedy i dlaczego Eichendorff wrócił do Lubowitza w 1808 roku Latem wrócił do Lubowitza, aby pomóc ojcu w zarządzaniu majątkiem. Jego pierwsza publikacja ukazała się pod pseudonimem „Florens”, było to przedruk niektórych wierszy z „Zeitschrift für Wissenschaft und Kunst” Asta.

 

27.a. Kiedy Eichendorff zaczął pisać nowelę bajkową Die Zauberei im Herbste? W tym czasie zaczął też pisać nowelę bajkową Die Zauberei im Herbste.

 

28.a. Z kim i kiedy Eichendorff się zaręczył? W 1809 r. Eichendorff zaręczył się z Aloysią von Larisch (1792-1855), znaną jako Luise, siedemnastoletnią córką ziemianina Johanna von Larisch, mieszkającą w Pogrzebinie w powiecie ratiborskim.

 

29.a. Co robił Eichendorff w latach 1809-1812? W listopadzie 1809 Eichendorff wyjechał z bratem do Berlina, gdzie uczęszczał na prywatne wykłady filozofa Fichtego i poznał pisarzy Arnima, Brentano i Kleista. Latem 1810 kontynuował studia prawnicze w Wiedniu, które ukończył w 1812 roku.

 

30.a. Co robił Eichendorff w latach 1813-1815? W latach 1813-1815 Eichendorff brał udział w wojnach wyzwoleńczych przeciwko Napoleonowi, najpierw jako Lützower Jäger, następnie jako porucznik w 3. batalionie 17. Śląskiego Pułku Piechoty Landwehry w zrujnowanej twierdzy Torgau, a po ślubie ponownie w 1 batalion 2 pułku piechoty Landwehry (Górny Ren) wkraczający do Paryża.

 

31.a. Kiedy Eichendorff wrócił do Wrocławia z Paryża? Pozostał z okupantem do końca 1815 r. i wrócił do Wrocławia dopiero w następnym roku.

 

32.a. Kiedy Eichendorff poślubił Luise von Larisch we Wrocławiu? W kwietniu 1815 Eichendorff poślubił we Wrocławiu Luise von Larisch, w tym samym roku urodził się jego pierwszy syn Hermann, w 1817 jego drugi syn Rudolf, w 1819 jego córka Teresa, w 1821 jego córka Agnes, która zmarła w następnym roku, a 1830 jego córka Anna († 1832).

 

33.a. Kiedy sprzedano większość zadłużonych majątków rodzinnych poza Zamkiem Lubowitz i majątkiem Sedlnitz? Po śmierci ojca Eichendorffa w 1818 r. większość mocno zadłużonych majątków rodziny została sprzedana, z wyjątkiem zamku Lubowitz i majątku Sedlnitz.

 

34.a. Jak długo po utracie świata swojego dzieciństwa? Eichendorff przez całe życie opłakiwał utratę świata swojego dzieciństwa.

 

35.a. Co się stało z Eichendorffem w latach 1816-1824? Po wstąpieniu w 1816 r. do pruskiej służby cywilnej jako aplikant adwokacki we Wrocławiu, w 1821 r. został powołany do Rady Kościoła Katolickiego i Szkolnej w Gdańsku, a w 1824 r. do Starszej Rady Prezydenckiej w Królewcu.

 

36.a. Dokąd przeniosła się rodzina w 1831 roku? Rodzina przeniosła się do Berlina w 1831 r. z usługami dla kilku pruskich ministerstw i spędziła tam kilka letnich wakacji w letnim domu przy Kreuzbergstraße w pobliżu Viktoriapark.[4] W 1841 roku Eichendorff został mianowany radnym przybocznym.

 

37.a. Kiedy i dlaczego Eichendorff przeszedł na emeryturę? Po ciężkim zapaleniu płuc w 1843 r. przeszedł na emeryturę w 1844 r. W 1846 przetłumaczył niektóre dramaty religijne Pedro Calderona de la Barca .

 

38.a. Co pokazuje to zdjęcie? „Dom Eichendorffa” w Köthen; Eichendorff mieszkał tu od kwietnia do października 1855 roku.

 

39.a. Co pokazuje to zdjęcie? Grób Josepha Eichendorffa na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie-Nysie w Polsce

 

40.a. Do kogo przeprowadził się Eichendorff ze swoją żoną Luise? Eichendorff przeniósł się wraz z żoną Luise do córki Teresy i jej męża, pruskiego oficera Louisa von Besserer-Dahlfingen.

 

41.a. Co odziedziczył Eichendorff po śmierci swojego brata Wilhelma? Po śmierci brata Wilhelma 7 stycznia 1849 r. Eichendorff odziedziczył majątek ziemski Sedlnitz.

 

42.a. Dlaczego Eichendorff podróżował z Drezna do Köthen na kilka dni w 1849 roku? Aby uniknąć niepokojów związanych z rewolucją, w 1849 wyjechał na kilka dni z Drezna do Köthen.

 

43.a. Co nabyła jego córka w 1854 roku?

Tam w 1854 roku jego córka nabyła dom majora Mikołaja Józefa von Holly-Ponienczecz. Dokładne powody zakupu są niejasne, ponieważ córka rzadko przebywała w Köthen, a jej ojciec, jak sam przyznaje, uważał się za właściciela domu.

 

44.a. Co robił Eichendorff w kwietniu 1855 roku? Eichendorff wrócił do Köthen w kwietniu 1855 roku i przebywał w domu swojej córki do października.

 

45.a. Gdzie mieszkał Eichendorff w latach 1856-1857? Od 1856 do 1857 Eichendorff mieszkał jako gość u wrocławskiego księcia-biskupa Heinricha Förstera w jego letniej rezydencji Schloss Johannisberg niedaleko Jauernig i był również aktywny jako pisarz.

 

46.a. Co zrobił Eichendorff w ostatniej dekadzie swojego życia? W ostatniej dekadzie swojego życia Eichendorff zakończył pracę literacką i zamiast tego pracował jako dziennikarz.

 

47.a. Kiedy powstała „Historia literatury poetyckiej” Eichendorffa? W tym czasie powstała jego „Historia literatury poetyckiej”. 48.a. Kiedy i dlaczego umarł Eichendorff? Eichendorff zmarł 26 listopada 1857 roku o godzinie 17:00 w wieku 69 lat na zapalenie płuc.

Dej pozōr tyż:  Lektura i zakup obowiązkowe: "ŚLŌNZŎKI" Mariana Kulika.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; publicysta, pisarz, moderator procesów grupowych, edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza