Zeszyty Eichendorffa – Eichendorff Hefte – 9

Helena Bryś

Zeszyty Eichendorffa – Eichendorff Hefte – 9

W numerze 9 Zeszytów Eichendorffa ze stycznia-marca roku 2005 czytamy artykuł „Nadzieja znajdzie ojczyznę_, w którym poznajemy życie J. von Eichendorffa od jego młodzieńczych lat do starości. Widać tutaj jego ogromne przywiązanie do rodzinnych stron – jako poeta          i krytyk ciągle wraca do wydarzeń i przejść ze swojej młodości. Mimo tego, że studiuje w Heidelbergu otoczony pięknem miejscowej przyrody,  pełnej romantyzmu, zauważa, że życie w Łubowicach i okolicy przewyższa radością inne znane mu miejsca. Rodzinne strony poświęca miłości, żeniąc się wbrew woli rodziców z córką zubożałych właścicieli ziemskich. Przez Wrocław, Gdańsk, Królewic i Berlin pod koniec życia wraca na Górny Ślask, który jest dla niego nieoceniony. Widać, że był wielkim patriotą – zachowuje swą ojczyznę w sercu przez całe życie, ton tęsknoty za rodzinnymi stronami pobrzmiewa we wszystkich jego utworach.

W kolejnym artykule tego zeszytu przeczytamy o słynnym śląskim parku z czasów Eichendorffa wpisanym na listę zabytków chronionych – to park księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Dowiemy się, jak książę go tworzył, jak zdobywał środki finansowe natworzenie pięknego parku o powierzchni 1000 ha w Mużakowie. Interesująca historia.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Natomiast Helmut Neubach pisze o duchownych zaangażowanych w Zycie polityczne w XIX i XX na Górnym Śląsku. Sporo Księzy polityków zwyciężało w swoich okręgach wyborczych z książętami i zasiadało w Reichstagu. Kler miał o wiele większy wpływ na lud niż arystokracja. Na historię Górnego Śląska duży wpływ mieli kapłani-politycy obu narodowości.

Dej pozōr tyż:  Lektura i zakup obowiązkowe: "ŚLŌNZŎKI" Mariana Kulika.

Przesuwając się dalej w historii przeczytamy w kolejnej opowieści „Pianino Anny Petruschki”, w której to Anna Górnoślązaczka ze wsi koło Koźla pod koniec II wojny światowej ukrywa w stodole swój skarb, zakupiony za ciężko zdobyte pieniądze pianino dla bardzo uzdolnionej muzycznie córki. Był to czas wypędzeń i wysiedleń oraz wyjazdów do Niemiec i nasadzanie na opróżnionych gospodarstwach „repatriantów” ze Wschodu. Prześledzimy razem a Anna Petruschką jej podróż furmanką i towarowym pociągiem do Hanoweru. Może niejeden z nas pamięta jeszcze te czasy, a ci młodsi mogą zapoznać się,       w jakich czasach przyszło żyć ich przodkom i ile strachu przeżyli.

Pani profesor Joanna Rostropowicz zaznajamia nas z życiorysem Herthy Pohl, apolitycznej pisarki żyjącej na przełomie na przełomie XIX i XX wieku. Najbogatszym okresem jej twórczości są lata przeżyte na rodzinnej ziemi. Jako osoba pochodząca z biednych warstw społecznych była przez całe życie uczulona na problemy życia ludzi ubogich, zniewolonych    i ciężko pracujących. W swojej twórczości pisarskiej przedstawiła tez pogląd, że wiara w Boga pomaga znosić cierpienie.

Jakby o działaniu Boga przeczytamy też w opowieści Herthy Pohl „Światło w ciemności”, gdy dwaj młodzi koledzy mieli zamiar ukraść nocą węgiel z fabryki nad Odrą. Do czynu nie doszło, gdyż jeden z niedoszłych złodziei, kiedy stanął przed brama kościoła, usłyszał prosto z tabernakulum głos Jezusa. Wtedy to poczuł moc wewnętrznej przemiany i była to wskazówka na dalsze życie.

Kolejną fajną baśnią górnośląską przełożoną na przez profesor Joannę Rostropowicz jest „Pałac skarbnika”. Jest to opowieść o górniku pracującym w kopalni w Bytomiu, do którego podczas przerwy w pracy przyszedł Skarbnik- duch podziemnych korytarzy. Zaprowadził go do swego pałacu, pełnym dziwów i złota. Baśń kończy się szczęśliwie – dzięki zabranemu do kieszeni złota głód nie zagościł w domu górnika.

Dej pozōr tyż:  Lektura i zakup obowiązkowe: "ŚLŌNZŎKI" Mariana Kulika.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; publicysta, pisarz, moderator procesów grupowych, edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza