100 lat Parku Kościuszki w Katowicach?
Ostatnio w miastach Śląska pojawia się informacja <obchody 100 lat>. Dotyczy to instytucji, a nawet parku. Słyszałam w radiu Katowice, że Park Kościuszki będzie świętował 100lat i zastanawiam czy na pewno dobrze rozumiem. To park miejski – Stadtpark, na przełomie XIX/XX wieku Süd Park *park południowy*, który powstał w 1888r. ma 100 lat?
Krótką historię parku przybliża również 24KATO.
Dlatego trudno mi tak pojąć skąd nagle, albo znowu rozpoczął się *trynd*, że Katowice powstały w 1945r lub najwyżej w 1922r. Ten problem już mnie dziwił gdy zainteresowałam się pierwszą średnią szkołą w Katowicach i zapisałam w mojej publikacji w ramach mojego projektu Wartości Śląska:
*Przez wiele lat nie można było wspominać o historii szkoły, bo historia dla szkoły rozpoczęła się w 1945 roku. Po wielu latach granica przesunęła siędo 1922 roku.
Teraz już głośno mówimy, jak było wcześniej w naszej szkole i kiedy powstała*
Dlatego proszę by osoby które mają pomysły powracające do lat *trynd*, jednak pamiętały, że to nie był najlepszy okres dla tego miasta i naszego regionu.
Wyjaśnienie co to okres *trynd*, był to trudny okres zarządzania naszym Śląskiem przez tow. Grudnia
Bernadeta Szymik-Kozaczko – ur. 1953 w Podlesiu Śląskim (obecnie Katowice-Podlesie), absolwentka UŚ (mgr psychologii). Autorka i koordynatorka projektu “Wartości Śląska”. Pasją autorki jest historia Edukacji Śląskiej. W swoich wypowiedziach i publikacjach o charakterze regionalnym podkreśla, że “Śląsk potrzebuje odczarowania informacji o Ślązakach i Śląsku”.
*Bernadeta Szymik – Kozaczko. Edukacja. Katowiczanom na wyuczyniu dzieci zależało.
i artykuł Nieumiejętnych pouczać – Ślonzokom na wyuczyniu dzieci zależało. O edukacji słów kilka, s. 243-266 w publikacji której redaktorem jest ks. prof. Arkadiusz Wuwer „Miłosierdzie na Peryferiach Życia Społecznego. 25 lat Sympozjów Piekarskich.”Piekary Ślaskie 2016r.
Zdjęcie tytułowe: Malgorzata Kwiatkowska, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Fto padŏ 100 lŏt, ôstoł stŏć wele roku 1988, einfach.
1888r tak powstoł
“Trynd” ma się dobrze.
Trynd bez pamięci zmierza ku Euro-pie.