Poznaliśmy laureatów prestiżowej nagrody Górnośląskiego Tacyta! [FOTORELACJA]

Poznaliśmy laureatów prestiżowej nagrody Górnośląskiego Tacyta!

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

To już dwunasta edycja Górnośląskiego Tacyta. Tym razem ten laur otrzymali Grzegorz Kulik i dr Bogusław Tracz.

Jak informowali organizatorzy, „Górnośląski Tacyt” to nagroda ustanowiona przez Ruch Autonomii Śląska w roku 2007 w celu uhonorowania wysiłków badaczy i popularyzatorów historii Górnego Śląska. Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych „górnośląskim Tacytem”.

W tym roku ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Nakle Śląskim, czyli tak jak przy pierwszej edycji, 12 lat temu. Licznie zgromadzona społeczność górnośląskich regionalistów, w obecności parlamentarzystów – posłanki Moniki Rosy i kończącego kadencję w PE Marka Plury, oklaskiwała laureatów. Dr Bogusław Tracz otrzymał nagrodę w kategorii “badacz”, a Grzegorz Kulik w kategorii “popularyzator”. Laudacje dla nagrodzonych wygłosili prof. Ryszard Kaczmarek i prof. Małgorzata Myśliwiec.

Grzegorz Kulik swoją mowę wygłosił po śląsku. Tutaj prezentujemy jej zapis.

 

Dr Bogusław Tracz za książkę “Gliwice. Biografia miasta” pisaną ze szczególnym zębem. Grzegorz Kulik to człowiek, który wykonał tytaniczną pracę, żeby ocalić dziedzictwo języka śląskiego. Ale nie tylko ocalić i zamknąć w jakiejś kapsule czasu, ale też podnieść jego prestiż i zapewnić mu lepszą przyszłość.

Dr Jerzy Gorzelik o laureatach

Nagranie z wydarzenia do wysłuchania jest tutaj:

 

 

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza