Dzień flagi górnośląskiej

Flaga górnośląska, złoto-błękitna, ma wyjątkowo długą historię, sięgającą XIV wieku (o historii flagi górnośląskiej pisałem kiedyś tu: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,44092,zloto-modro-fana-slonsko.html). Należy zatem do najstarszych w tej części Europy.

Za niespełna miesiąc, 15 lipca obchodzić będziemy Dzień Flagi Górnośląskiej. Myślę, że jest to być może jedyna okazja, aby wszyscy Ślązacy, wszyscy mieszkańcy Górnego Śląska, bez względu na przekonania czy sympatie polityczne, mogli razem okazać swój szacunek do naszego miejsca na Ziemi, do pięknej historii i tradycji Górnego Śląska. Wywieszenie w tym dniu naszej flagi może być symbolicznym wykazaniem naszej wspólnoty mimo licznych różnic nas dzielących. Myślę, że takie masowe wywieszenie flag upiękni nasze wioski, miasta i miasteczka – popatrzcie, jak pięknie wyglądała, bogato przystrojona flagami ulica Wolności w Chorzowie (zdjęcie Krzysztof Szulc, 2017r.).
Jest jeszcze miesiąc czasu. Już dziś przypomnijcie o tym święcie waszym znajomym i przyjaciołom. Waszym radnym, wójtom, burmistrzom, prezydentom miast. Przypomnijcie, by zdążyli się przygotować. Górny Śląsk, cały w barwach złoto-błękitnych będzie przecież wyjątkowo piękny. Warto o to zadbać. Piękna też będzie taka manifestacja wspólnoty wszystkich mieszkańców Górnego Śląska.

Flagi górnośląskie można kupić tutaj:

Flaga 110 x 70 cm – na sztyl

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Flaga 150 x 90 cm – na oczka

Dej pozōr tyż:  Bartodziej & Soika: Gdy rozum śpi

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jan Lubos

Jan Lubos (ur. 1957) – z wykształcenia fizyk. Nauczyciel, górnik, przedsiębiorca, handlowiec. Rybniczanin, Ślązak z urodzenia i umiłowania. Członek RAŚ, DURŚ i SONŚ. Jego pasją są Śląsk i kraje Dalekiego Wschodu, historia i kultura tych krain. Autor licznych felietonów historycznych, prowadzi również blog o tematyce polityczno – historycznej na portalu rybnik.com.pl

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza