5 zabytków Górnego Śląska, które będą cię prześladować do końca życia

1. Rotunda w Cieszynie

Zaczynamy od kościoła. Rotunda Świętego Mikołaja w Cieszynie. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w pierwszym dokumencie dotyczącym… Rybnika. Jest stara i romańska. Jest to jedyna jednoapsydowa rotunda w Polsce. Początkowo pełniła funkcję kościoła grodowego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ją zbudowano. Najpóźniej było to około 1180 roku. Nie jest zbyt duża, ale za to piękna. Raz do roku, 6 grudnia odbywa się tam msza. Służyła jako kaplica zamkowa. Istnieje możliwość, iż to tu ochrzczono księżniczkę Wiolę, córkę księcia Mieszka, późniejszą królową Czech, żonę Wacława III.

Rotunda w Cieszynie zrobiła ogólnopolską karierę w bankowości. Prześladuje nas na banknocie dwudziestozłotowym. Wszyscy mamy ją w swych portfelach. Jednakże jeśli w naszych portfelach nie ma rotundy w Cieszynie, oznacza to tylko jedno – z nami krucho.

2. Pałac w Mosznej

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Pałac w Mosznej to niegdysiejsza posiadłość Tiele-Wincklerów. Najpierw był to barokowy pałacyk. W 1896 uległ spaleniu. Jako że hrabia nie miał dobrego pochodzenia, wstydził się tego przed arystokracją, toteż aby udowodnić im, iż nie jest od nich gorszy, nakazał przebudowanie go na okazałą rezydencję. Od mniej więcej 2010 roku odwiedza go całe mnóstwo turystów. Wystąpił min. w teledysku Teresy Werner Szczęśliwi we dwoje.

3. Wieża Piastowska w Opolu

Na najniższym stopniu podium znalazła się Wieża Piastowska w Opolu. Technicznie mówiąc, jest to stołp. Jest to pozostałość po książęcym zamku (który w momencie wyburzenia nie miał już niczego wspólnego z Piastami). Została zbudowana w XIV wieku. Łącznie z hełmem ma wysokość 42 metrów. Jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce.

Dej pozōr tyż:  Od kogo zależy przyszłość języka śląskiego?

Wieża Piastowska w Opolu prześladuje nas, gdy to widoczna jest w telewizji podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jeśli zatem nie chcecie na nią patrzeć, nie włączajcie telewizora. W końcu i tak nie jest to przecież to samo, co zobaczenie jej na żywo.

4. Osiedle Nikiszowiec

Najpiękniejsze i najsłynniejsze na Górnym Śląsku familoki. Ten fragment wiktoriańskiej Anglii to dzieło dwóch kuzynów – Emila i Georga Zillmannów. Osiedle powstało dla pracowników należącej do spółki Giesche kopalni Giesche (później Wieczorek). Budowa trwała 8 lat. Jego styl to neogotyk, zaś kościół jest neobarokowy. Podczas pierwszej wojny światowej, z powodu braku żywności mieszkańcy zastrajkowali i część z nich wysłano na darmowe, lub raczej przymusowe, wakacje do Nysy.

14 stycznia 2011 prezydent Bronisław Komorowski wpisał osiedle Nikiszowiec na prestiżową listę Pomników Historii.

5. Browar w Tychach

Browar w Tychach powstał w czasach baroku, a tak dokładniej to w roku 1613. Przez wiele długich lat był to mały lokalny zakład. Dopiero w 1861 książę Hans Henryk von Hochberg rozpoczął budowę nowego i nowoczesnego przedsiębiorstwa z warzelnią, chłodnią, słodownią, młynem, suszarnią i lodownią. W 1890 wprowadzono oświetlenie elektryczne i dodano maszynę parową o mocy 40 KM Wybudowano także oczyszczalnię ścieków. W roku 1893 pojawiła się linia kolejowa Browar-Dworzec kolejowy.

Browar w Tychach prześladuje nas zawsze wtedy, gdy wypijamy piwo Tyskie.

Źródło tekstu: gornyslask-hornislezsko-oberschlesien.blogspot.com

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza